Jak mądrze kochać? Co zrobić, by nie zatracić się w uczuciach, nie zrezygnować z siebie i nie cierpieć – Walter Riso

Książka, którą powinna przeczytać każda młoda osoba, dopiero rozpoczynająca „prawdziwe poważne” relacje. Ale też każda już „doświadczona” osoba (bez względu na płeć), która zastanawia się, dlaczego te tak wyczekiwane związki bywają takie trudne i „co robi nie tak”, że to tak właśnie wygląda. Autorem jest Walter Riso, psycholog z ponadtrzydziestoletnim doświadczeniem, zaś cały tytuł książki to: Jak mądrze kochać? Co zrobić, by nie zatracić się w uczuciach, nie zrezygnować z siebie i nie cierpieć. Dzięki temu dopowiedzeniu w tytule wiemy już od samego początku, że tutaj ta mądrość oznacza uniknięcie bólu i cierpienia oraz pozostanie sobą zamiast całkowitego zlania się z drugą osobą (co bywa typowe zwłaszcza w niedojrzałych związkach). Bo w zdrowej miłości nie ma miejsca na męczeństwo.

Zdrowy obraz miłości

Książka Jak mądrze kochać

Cały problem – według psychologów – bierze się stąd, że mamy niezdrowe wyobrażenie o miłości. Pochodzi ono z nieusłanego różami dzieciństwa. W połączeniu z tym, co serwuje nam kultura, daje nam ślepy kult wiary w ideał. Ideał, który gdzieś tam istnieje i został stworzony przez Boga/boga/los specjalnie dla nas. Ta „druga połówka”, która ma przynieść nam szczęście – i to oczywiście stanie się „samo”, a my nie musimy nic robić. Dlatego – jak wskazuje Walter Riso – niezliczona liczba osób na świecie grzęźnie w gmatwaninie uczuć, odczekując odmiany swojego losu i nie zdając sobie sprawy, że to one same muszą przeprowadzić własną rewolucję emocjonalną. Tak, zdrowy obraz miłości nie bierze się z kapelusza. O tym też zresztą pisał Gary Bishop w książce Mądry, że f*ck, o której wspominałam na blogu już wcześniej.

Schematy uodparniające

Książka Jak mądrze kochać

Cierpienie i udręka nie powinny być główną składową miłości. Dlatego właśnie książka Jak mądrze kochać przedstawia listę podstawowych zasad emocjonalnego przetrwania. Mogą one posłużyć jako schematy uodparniające, pozwalające na stworzenie/utrzymanie obrazu zdrowej miłości, a nie sprowadzanie relacji do męczeństwa. TO wymaga pracy, bo miłość partnerska nie jest magią, tylko rzeczywistością tworzoną przez nas na bieżąco.

Zasady zdrowej miłości = miłość do siebie

Książka Jak mądrze kochać

Dzięki zasadom przedstawionym przez Waltera Riso dowiesz się, co zrobić w przypadku rozstania, jak też w przypadku bycia kochankiem/kochanką. Przeczytasz, dlaczego nie warto marnować swojego czasu na psy ogrodnika, które ani same nie chcą, ani drugiemu nie dadzą. Psycholog zwraca też uwagę na to, że wiele osób – zwłaszcza kobiet – decyduje się na irracjonalne poświęcenie. Podporządkowują siebie i wszystko, co robią, drugiemu człowiekowi; ignorują własne potrzeby. I dla tych osób także ma parę rad. Podobnie jak dla osób uzależnionych emocjonalnie.

Książka Jak mądrze kochać opowiada także o „władzy uczuciowej”. Pojawiają się pojęcia lęku antycypacyjnego oraz uległości. Mowa jest też o różnicy między świadomą samotnością a tą niechcianą; o odwadze bycia sobą, asertywności i pewności siebie. Wszystko to opisane w sposób dość prosty i przyjemny. Niektórzy stwierdzą, że autor Ameryki nie odkrył. Inni zaś z pewnością znajdą tu takie słowa, które poruszą właściwą strunę w ich wnętrzu…

[…] spotkałem mnóstwo osób, które boją się być wolne, ponieważ autonomia wiąże się z przyjęciem podstawowej odpowiedzialności za samego siebie: byciem jedynym i ostatecznym sędzią własnego postępowania. Może to wywoływać strach, jeżeli nie zostanie odpowiednio przepracowane i jeśli nie akceptujemy faktu, że prawdziwa kontrola pochodzi z wewnątrz.