Z pewnością każdy, kto ma jakiegoś zwierzaka, nie raz zastanawiał się, czy ten zwierzak coś czuje, jak on myśli. Czy może „nie ma duszy”, bo to tylko instynkt nim kieruje… Eva Meijer postanowiła zgłębić ten temat w swojej pracy badawczej na temat komunikacji różnych gatunków zwierząt. Jej książka Języki zwierząt pełna jest ciekawostek, ale też wyników różnych eksperymentów, które miały na celu udowodnić, że dane gatunki zwierząt też mają swój własny język. To, że nie mówią po ludzku, nie znaczy, że nie potrafią się komunikować. Naprawdę interesująca pozycja dla tych, którzy lubią naturę i czują empatię nie tylko do ludzi, ale też właśnie do zwierzaków.
Psy i ludzie
Oczywiście w takiej książce dużo miejsca zostało poświęcone psom, ponieważ to właśnie one są tymi, które stają się nie tylko zwykłymi towarzyszami wielu ludzi, ale nawet członkami rodziny. Eva Meijer przypomina, czym jest mimikra, na skutek czego psy i ludzie upodobniają się do siebie. Opowiada, jak odbierają świat czworonogi, jakie są rodzaje warczenia. Jak rozpoznać, że pies naprawdę się cieszy, bo przecież nie każde machanie ogonem oznacza to samo. Autorka opisuje, w jaki sposób psy widzą i czym wyróżniają się ich zdolności węchowe. Nie mogło zabraknąć badań nad uczeniem psa mowy, jak też nad psychiką psów – okazuje się bowiem, że nie tylko relacja między dwoma osobami może prowadzić do wydzielania oksytocyny, ale też relacja między psem a człowiekiem! Czy można więc zaprzeczyć, że pies jest członkiem rodziny?;-)
Inne gatunki
Równie dużo miejsca Eva Meijer poświęciła innym gatunkom zwierząt. Książka Języki zwierząt pozwoli nam między innymi poznać komunikację – ptaków. Czy wiedziałeś, że kruki mają swój dźwięk na określenie zbliżającego się człowieka, psa czy kota? Że pisklaki gaworzą, tak jak ludzkie dzieci, zanim nauczą się „dorosłych dźwięków”? Czy wiedziałeś, że wrony potrafią rozpoznawać twarze ludzi i zapamiętają, jeśli np. próbowałeś zabrać pisklaka? Eva Meijer opisuje także monogamie u ptaków, rytuały powitalne, rytuały pogrzebowe, obdarowywanie się przez ptaki prezentami, jak też wspomina o badaniach nad teorią umysłu u ptaków (teoria umysłu mówi o tym, czy dana jednostka potrafi przyjąć perspektywę innej).
Czy zwierzęta mogą popełnić samobójstwo? Potrafią nauczyć się ludzkiej mowy? Czy w swoim języku tworzą coś na wzór zdań, czy tylko używają pojedynczych „słów” (pisków, klekotów, warknięć itd.). Czy zwierzęta są świadome siebie? Jak komunikują się pszczoły, a jak delfiny? A co z jaszczurkami? Czy tylko ssaki (psy, wilki, koty itd.) potrafią się bawić, czy bawią się też mrówki, owady, raki? Co z moralnością? Czy istnieje coś takiego jak moralność zwierząt? Książka Języki zwierząt porusza te wszystkie kwestie i jeszcze więcej – dlatego z całą pewnością warto ją przeczytać.