Mój niebieski zeszyt z czerwonym liściem na okładce, w którym od ponad 10 lat umieszczam cytaty z przeczytanych książek, już nieco wyblakł. Kiedyś zaglądałam tam często, tak samo często notowałam, teraz już rzadziej… jednak postanowiłam niektóre z tych cytatów przenieść tutaj – w Internecie nic nie ginie:-). Są to teksty, które mnie w jakiś sposób urzekły – czasami ze względu na humor, czasem za to, że trafiały w punkt.

F. Dostojewski – Biesy

Jako realista nie może kłamać, gdyż prawda jest mu droższa od powodzenia… oczywiście z wyjątkiem tych wypadków, kiedy powodzenie jest droższe od prawdy.

S. Dygat – Karnawał

I już wiedziałem, że zrobię coś bardzo złego, głupiego i nikczemnego (…). I to nie dlatego, że byłem nikczemny, ale dlatego, że byłem Polakiem! A jako Polak nie mogłem załatwiać swoich najprostszych nawet spraw (…) tak jak by je załatwiał Francuz, Anglik czy chociażby Czech. Musiałem załatwiać tak, aby nikt mnie nie rozumiał, może nawet Polacy też nie, tylko żebym ja sam siebie rozumiał. Po polsku, obciążony szarżami huzarów, szlacheckimi zwadami, liberum veto, Rejtanem, rozbiorami, powstaniami, zmartwychwstaniami, partyzantką, trzema wieszczami, czterema pancernymi i psem.

Erazm z Rotterdamu – Pochwała głupoty

Okropna to rzecz być oszukiwanym! Niewątpliwie, ale jeszcze okropniejsza nie być oszukiwanym. Bo zbyt już doprawdy niemądrzy są ci, którzy sądzą, że szczęście człowieka polega na jakimś prawdziwym stanie rzeczy poza nim: ono polega na jego własnym co do tego złudzeniu.

F. Dostojewski – Idiota

Nie rozumiem, wie pan, jak można przechodzić koło drzewa i nie być szczęśliwym, że się je widzi? Rozmawiać z człowiekiem i nie być szczęśliwym, że się go kocha!

John Milton – Raj utracony

Dołączaj czyny do tej wszystkiej wiedzy, ona na ciebie obowiązki wkłada; dołączaj wiarę, cnotę, cierpliwość, umiarkowanie i miłość, co kiedyś przybrawszy nazwę miłosierdzia, będzie wszystkich cnót duszą. Przestaniesz się martwić z utraty Raju, bo wtedy posiądziesz Raj w duszy, większe szczęście przynoszący.

Calderon – Życie snem

Czym jest życie? Szaleństwem? Czym życie? Iluzji tłem, snem cieniów, nicości dnem. Cóż szczęście dać może nietrwałe, skoro snem życie jest całe i nawet sny tylko snem!

M. Dąbrowska – Noce i dnie

Życie jest istotnie pełne niezrozumiałego chaosu i nieładu, którym być może ktoś kieruje, a może nikt; rzucone w przestwór kłębi się, straszne i bez żadnego oparcia, a mimo to każe się kochać i kochać. Tak jest, trzeba wierzyć w Boga albo kochać życie (…). Może w tym jest największa wiara, w tej radości istnienia, istnienia mimo wszystko, wśród niepewności, bez oparcia, a jednak uczciwie, z godnością i z pogodą.

M. Dąbrowska – Noce i dnie

W wyborze drogi, gdy raz trzeba śród rozterki wybierać, często, na oko przynajmniej, decydują okoliczności drugorzędne i przypadkowe. Ale śród nich działa zawsze i coś, co nam daje wyczuć, która droga lepiej odpowiada bądź naszym chęciom, bądź skrytemu w nas ideałowi życia.

M. Mostowik – Wyrzuty

Ludzie, kiedy nie mogą sobie z czymś poradzić, zaczynają do tego mieszać Boga. Jakby nie można było się bardziej postarać, pomyśleć, pokombinować, popróbować, tylko od razu na kolana i mówić pacierz, który najczęściej nic nie znaczy poza tym, że wyraża strach, bezsilność, bezradność i słabość. Najłatwiej jest rozłożyć ręce i wołać o pomoc.

Jerome K. Jerome – Trzech panów w łódce, nie licząc psa

Jak dobrze nam, gdy sobie podjemy – jacy jesteśmy zadowoleni z siebie i całego świata! Ludzie doświadczeni mówili mi, że kto ma czyste sumienie, czuje się szczęśliwy i zadowolony, a przecież pełny żołądek daje nie najgorsze wyniki, tylko tańszym kosztem i bez większej fatygi. Gdy człowiek porządnie i zdrowo się pożywi, staje się pobłażliwy i szlachetny, wspaniałomyślny i czuły. Osobliwy, zaiste, jest wpływ organów trawiennych na nasz intelekt. Ani pracować, ani myśleć nie można, jeśli nie zgodzi się na to żołądek. To on dyktuje nam wzruszenia i namiętności (…) Jesteśmy tylko nędznymi niewolnikami swoich żołądków. Nie uganiajcie się za ideałami dobra i sprawiedliwości, przyjaciele! Strzeżcie tylko, jak oka w głowie, swojego żołądka, karmcie go troskliwie i rozumnie.

W. Gombrowicz – Ferdydurke

Lecz on siedział, a siedząc, siedział i siedział, jakoś tak siedząc, tak się zasiedział w siedzeniu swoim, tak był absolutny w tym siedzeniu, że siedzenie, będąc skończenie głupim, było jednak zarazem przemożne.

W. Gombrowicz – Ferdydurke

Gdyż nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę, a przed człowiekiem schronić się można jedynie w objęcia innego człowieka.

S. Parulskis – Trzy sekundy nieba

Siedziałem i wzrokiem debila patrzyłem na morze. Nie wiem, co widzą inni, kiedy na nie patrzą, ja nie widzę niczego (…). Lekarze twierdzą, że to problem pokoleniowy. Są pokolenia, które, patrząc na morze, widzą Boga, inne słyszą orkiestrę symfoniczną, fugi Bacha, jeszcze inne widzą kobietę, Afrodytę, nieskończoność, wieczność, nirwanę, cały ten poetycki szmelc.

S. Parulskis – Trzy sekundy nieba

Człowiek, nawet jak jest z niego straszny cynik i sceptyk, zawsze ma głupie słabości, które zwykliśmy nazywać marzeniami czy też nadzieją.

H. Balzac – Ojciec Goriot

Człowiek, który chwali się, że nigdy nie zmienił poglądów, to człowiek, który podejmuje się iść zawsze linią prostą, głupiec wierzący w nieomylność. Nie ma zasad, są tylko wypadki; nie ma praw, tylko okoliczności; człowiek wyższy chwyta w ręce wypadki i okoliczności, aby nimi kierować. Gdyby istniały stałe zasady i prawa, ludy nie zmieniałyby ich tak jak zmienia się koszulę. Jednostka nie ma obowiązku być cnotliwsza niż cały naród.

H. Balzac – Ojciec Goriot

Młodość nie śmie przejrzeć się w zwierciadle sumienia wówczas, kiedy się chyli na stronę nieprawości; wiek dojrzały już się w nim oglądał; w tym cała różnica tych dwóch okresów.

N. Kazantzakis – Grek Zorba

Widzisz, jak dziwną maszyną jest człowiek? Pakujesz w nią chleb, wino, ryby, rzodkiewki, a wychodzą z niej westchnienia, śmiech, sny; cała fabryka! W naszych głowach mieści się zapewne także kino, co gada!

J. Gaarder – Świat Zofii

Pójść drogą tylko kawałek, to nie to samo, co wybrać złą drogę

R. Ludlum – Dokument Matlocka

Prawda nie jest ani radosna, ani smutna, ani dobra, ani zła. Jest po prostu prawdą.

W. Wharton – Ptasiek

Wybudowaliśmy dla siebie klatkę – cywilizację – gdyż byliśmy zdolni do myślenia, a teraz musimy myśleć, ponieważ jesteśmy zamknięci w klatce.

W. Wharton – Ptasiek

Jesteśmy stuknięci, bo nie możemy pogodzić się z tym, że rzeczy dzieją się bez najmniejszego powodu i nie mają żadnego znaczenia. Nie podoba nam się obraz życia jako biegu przez płotki, które jakoś tam trzeba pokonać. Wydaje mi się, że każdy, kto nie jest wariatem, po prostu za wszelką cenę prze dalej. Żyją z dnia na dzień, tylko dlatego, że po jednym dniu przychodzi następny, a jak już skończą im się dni, zamykają powieki i mówią, że umarli.

E. Brizzi – Jack Frusciante opuszcza grupę

Nigdy nie jest daleko. Jeśli chcecie być blisko kogoś, kogo kochacie, to może już tam jesteście?

E. Brizzi – Jack Frusciante opuszcza grupę

Nieraz zastanawiam się, czy nie płaci się za szczerość w relacjach z ludźmi – oczywiście chodzi mi tylko o niektórych ludzi, o tych, z którymi w ogóle warto wyjść poza onanizm gotowych fraz, ekshibicjonizm osobistych porażek i poza całą tę koprofagię „A czy w domu wszyscy zdrowi?”. Bo przecież opłaca się uprawiać gry i kłamstewka, no nie? Wszyscy zgrywają cyników, ale jedyni prawdziwi cynicy to ci, którzy nigdy by się do tego nie przyznali.

N. Kazantzakis – Grek Zorba

Rzadko szczęście odczuwamy wtedy, kiedy jest naszym udziałem. Dopiero gdy przeminie, spoglądamy wstecz i nagle pojmujemy – niekiedy ze zdumieniem – jak bardzo byliśmy szczęśliwi.

N. Kazantzakis – Grek Zorba

Każdy człowiek wybiera swoją drogę, a ludzie różnią się między sobą jak drzewa. Czy miałeś kiedy pretensje do figowca, że nie rodzi czereśni?

Ł. Śmigiel – Muzykologia

Najważniejsze są wartości, które pozostawimy po sobie w innym człowieku.

W. Reymont – Ziemia obiecana

Ja nie będę robił, robił, robił! Bo ja chcę żyć, żyć, żyć! Nie jestem bydlęciem pociągowym ani maszyną, jestem człowiekiem. Tylko głupiec chce pieniędzy i dla zrobienia milionów poświęca wszystko, życie i miłość, i prawdę, i filozofię, i wszystkie skarby człowieczeństwa, a gdy się już tak nasyci, że może pluć milionami, cóż wtedy?

F. Dostojewski – Zbrodnia i kara

Każdy myśli o sobie, a najweselej jest temu, kto potrafi lepiej od innych samego siebie nabrać.

A. Sołżenicyn – Oddział chorych na raka

To nie dobrobyt czyni nas szczęśliwymi, lecz dobroć i sposób widzenia własnego życia. I jedno, i drugie zawsze zależy od nas samych: człowiek zawsze może być szczęśliwy, jeśli tylko tego zechce i nikt nie jest w stanie mu przeszkodzić.

C.G. Jung – Życie symboliczne

Niektórych nie można powstrzymać od czynienia rzeczy straszliwie głupich, ponieważ głupota po prostu stanowi o ich naturze.

C.G. Jung – Przełom cywilizacji

Dar rozumu i refleksji krytycznej nie jest cechą, którą musi legitymować się każdy człowiek.

C.G. Jung – Przełom cywilizacji

Prawda wystarczy samej sobie, jedynie stojące na chwiejnych fundamentach mniemania wymagają podpory w formie dogmatyzacji. Fanatyzm to brat wątpliwości – jeden pojawia się zawsze w towarzystwie drugiego.

C.G. Jung – Przełom cywilizacji

Wsłuchajmy się w głos natury przemawiający do nas z nieświadomości, a wtedy każdy będzie miał tak dużo roboty z samym sobą, że odechce mu się zmieniać świat.