Kolejna książka, która ma pozwolić każdej kobiecie, niezależnie od wieku, odnaleźć siebie. Dla mnie to przyjemne podsumowanie tego, czego dowiedziałam się wcześniej od innych autorów – m.in. Sylvii Harke, Stephanie Stahl, Lindy S. Leonard czy Clarissy Pinkoli Estes. Wiedziałam, że od polskiej autorki nie dowiem się więcej, ale i tak nie żałuję czasu, który poświęciłam na to, aby książka Czuła przewodniczka Natalii de Barbaro została przeze mnie przyswojona:-).
Potulna i Męczennica
Autorka w prosty i przystępny sposób opisuje archetypy, wzorce, które są utrwalone w podświadomości każdej kobiety – i stosowane na co dzień, choć zazwyczaj nie prowadzi to do niczego nowego. Czy jest sposób na to, aby przestać działać jako Potulna, Królowa Śniegu czy Męczennica? Z pewnością uświadomienie sobie typowego dla nas wzorca / typowych wzorców to już jeden krok w kierunku zrozumienia siebie. Krok niezbędny, dzięki któremu wszystko może się zmienić.
Kultura a wybór
Droga jest trudna i pełna wybojów – bo na drodze stoi nam społeczeństwo, kultura, która ukształtowała nas tak, a nie inaczej; która każe nam podporządkować się, być perfekcyjną, idealną czy też poświęcać się dla innych, zapominając o sobie. Brzmi znajomo? Zapewne, bo wymienione wcześniej wzorce po prostu wynikają z wychowania w patriarchalnej kulturze. Ale autorka zwraca uwagę na to, że jako mieszkanka europejskiego kraju jesteś na pozycji uprzywilejowanej – zawsze masz wybór. Brak akceptacji dla samej siebie – gdy tylko sobie to uświadomimy – umożliwia nam pracę nad własną kobiecością i znalezienie szczęścia wewnątrz, bo tylko tam ono zawsze na nas czeka.
Lęki i emocjonalna harówka
Często wykonujesz emocjonalną harówkę – nie przyznajesz się do swoich emocji, bo nie wypada, bo musisz zachowywać się tak lub siak? Nie chcesz, aby ktoś czuł się źle i wykorzystujesz swoją energię na przywrócenie mu dobrego samopoczucia, chociaż przecież nie powinnaś być odpowiedzialna za emocje innych osób? A może czujesz, że Twoje serce jest zamrożone i tylko jako silna i niezależna kobieta możesz być bezpieczna i doceniana? Lub jeszcze inny scenariusz – ciągle coś dajesz, nawet jak nie masz, czujesz bowiem obowiązek dawania, co przeradza się we frustrację? Wszystkie te schematy zachowań wynikają z jednego – z lęku przed utratą bezpieczeństwa i miłości. Z myśli, że na miłość musimy zasłużyć, tymczasem prawda jest przecież inna. Jesteś taka, jaka powinnaś być. Wszystko jest tak, jak ma być – to przesłanie autorki, która stara się uświadomić wyjątkowość każdej poszczególnej kobiety.
Wszystko w porządku
Książka Czuła przewodniczka nawiązuje do koncepcji wewnętrznego dziecka, miłości do siebie. (Całą książkę temu zagadnieniu poświęciła wspomniana na wstępie Stephanie Stahl). Czy zastanawiałaś się, jakby to było popatrzeć na siebie z miłością? Teraz możesz to poćwiczyć, aż w końcu stanie się to dla Ciebie stanem naturalnym. Oczywiście to proces długotrwały i pełen bólu – ale ten ból, gdy mu się poddamy, ustąpi. W końcu zrozumiemy, że wszystko z nami w porządku.
Czuła przewodniczka mówi o oswajaniu siebie i miłości do siebie. To próba zwrócenia uwagi czytelniczek na to, że bezpieczeństwo może płynąć z wewnątrz. I wówczas przestajemy szukać akceptacji na zewnątrz, a możemy w końcu żyć tak, jak chcemy – niezależnie od oczekiwań społeczeństwa. Tylko codzienna praktyka troszczenia się o siebie może wpłynąć na ukonstytuowanie własnej tożsamości.
Asertywność i odwaga
Autorka przybliża naukę odpuszczania, asertywności i mówienia nie. Wskazuje, jak ważne jest zarówno dawanie, jak i branie oraz wypowiadanie własnej prawdy. Wychodzi z założenia, że odwaga stania po swojej stronie to najważniejszy krok w życiu. To droga w głąb siebie, nie ku spełnianiu oczekiwań innych może pozwolić nam wreszcie poczuć szczęście.
Książka Czuła przewodniczka pełna jest złotych myśli – które warto zapamiętać, gdyż w ciężkich chwilach przypomnienie sobie o nich może pomóc w utrzymaniu się na właściwym kursie. Ponadto autorka dzieli się z czytelniczkami polecankami książkowymi, dzięki czemu możemy na własną rękę zgłębić temat, który nas bardziej zainteresował. Lekka, choć jednocześnie wartościowa lektura.