Książka Zmieniaj swój świat – John Maxwell, Rob Hoskins

Książka Zmieniaj swój świat

Kolejna książka z kategorii rozwoju osobistego. John Maxwell – mówca i coach; oraz Rob Hoskins, światowy lider rozwoju od lat piszą książki o tematyce motywacyjnej, które czytane są na całym świecie przez osoby chcące każdego dnia podążać za własnymi wartościami i stawiać kolejne małe kroki ku znalezieniu swojego szczęścia. Tym razem we współpracy napisali książkę o małych-wielkich zmianach. Bo właśnie one mogą być początkiem poprawy jakości własnego życia, jak i życia ludzi w otoczeniu. Na rynku polskim za sprawą wydawnictwa Mtbiznes pojawiła się w 2021 roku właśnie książka Zmieniaj swój świat.

Marzenie -> rzeczywistość

Książka Zmieniaj swój świat

Na ponad dwustu stronach autorzy przekazują uniwersalne prawdy o tym, że tylko działanie, tu i teraz, z możliwościami, jakie mamy w danym momencie, pozwoli w perspektywie czasu na przekształcenie marzenia w rzeczywistość. Jedyne, co nas powstrzymuje przed zmianą, to posiadane założenia – przekonania ograniczające naszą wiarę w siebie. A co jeśli podążymy za inspiracją, za intencją? Co jeśli zamiast odkładania tym razem zaczniemy budować w sobie poczucie pilności? Czy za sprawą drobnych czynności możemy doprowadzić do wielkich zmian? Maxwell i Hoskins w dziewięciu rozdziałach przedstawiają odpowiedź. Możesz zmienić świat wokół siebie, jeśli tylko zaczniesz, bowiem „Twoja aktualna sytuacja nie przesądza, dokąd możesz dojść; określa tylko, w którym miejscu zaczynasz”.

Razem możemy więcej

Książka Zmieniaj swój świat

Choć cała książka Zmieniaj swój świat opiera się na tezie, że każda zmiana zaczyna się od jednej osoby, to autorzy najwięcej miejsca poświęcają współpracy. Wskazują, że działając z innymi, mamy większą szansę na skuteczną realizację wizji. Posiadanie wspólnego celu łączy, jednoczy i sprawia, że ta słynna „motywacja” pojawia się właściwie sama. Maxwell i Hoskins opisują, jak pozytywnie wpływać na innych oraz jak skutecznie się komunikować i prowadzić tzw. rozmowy transformacyjne. Dzięki tej książce poznasz teorię sześciu uścisków dłoni, jak też Proces Nieuniknionej Korzyści oraz osiem elementów skutecznego partnerstwa. Zobaczysz, że słowa o tym, iż razem można osiągnąć więcej, to nie banał. Autorzy popierają to przykładami: historiami z życia ludzi, których poznali na swojej drodze prywatnej oraz zawodowej.

Czyń dobro

Co ważne, choć zmiana ma dotyczyć nas samych, autorzy na każdym kroku podkreślają, że chodzi tak naprawdę o czynienie dobra. Bo dobro zawsze do nas wraca. To zresztą wskazywał już Jay Shetty w książce Zacznij myśleć jak mnich. Pisał tam, że pojęcie sukcesu w dzisiejszych czasach zostało wypaczone. Kluczem do szczęśliwego życia nie są bowiem dobra materialne, a realizacja własnej misji. Ta często zasadzać się może na pomocy innym. To właśnie ta misja i czynienie dobra z pewnością może uczynić nas szczęśliwymi.

Wybierz wartości i buduj nawyki

Oczywiście sama wiedza i intencja to zawsze za mało, aby zacząć. „Wszystko rozbija się o realizację”. Autorzy – podobnie jak Jordan Peterson w książce Antidotum na chaos, wskazują, że w pierwszym kroku należy określić własne wartości, aby następnie z a w s z e postępować w zgodzie z nimi. Wybierając właściwe, dobre wartości – życie będzie stabilne, gdyż dzięki nim będziemy mogli podejmować odpowiednie decyzje. Dalej „wystarczy” (w cudzysłowie, bo to przecież nie jest takie proste, a jest to długa i często żmudna praca) uformować odpowiednie nawyki. Tutaj Maxwell i Hoskins nawiązują do Atomowych nawyków. Ja tego akurat nie czytałam, dlatego mogę polecić inną pozycję, Siłę nawyku, której recenzja znajduje się tutaj.

Wydaje się, że książka Zmieniaj swój świat to pozycja, jakich wiele, i faktycznie. Jeśli wcześniej przeczytałeś choć kilka książek z zakresu rozwoju osobistego, będziesz miał poczucie, że jedynie porządkujesz swoją wiedzę, niż poznajesz coś nowego. Ale jeśli dopiero zaczynasz stawiać pierwsze kroki na ścieżce do własnego szczęścia – może to coś dla Ciebie.

Stratą czasu jest ocenianie własnej wartości na podstawie reakcji ludzi z trybun