Książka Esencjalista – Greg McKeown

Esencjalista

Książka, o której słyszałam wiele dobrego. W moim przypadku jednak sięgam po nią za późno – nie znalazłam tutaj nic odkrywczego, czego wcześniej bym nie wiedziała… (to jest chyba minus setek przeczytanych książek i obracania się wciąż prawieże tylko w jednej tematyce. Muszę to zmienić i powtarzam to po raz enty…). Ale dla osób, które dopiero zaczynają interesować się szeroko pojętym rozwojem osobistym, będzie ona idealna. To książka Esencjalista Grega McKeowna, która ma uczyć, co jest naprawdę ważne w tym świecie, a także dlaczego warto działać asertywnie oraz jakie korzyści to ze sobą niesie.



Weniger aber besser

Esencjalista

Z pewnością osoby mniej pewne siebie, a także te, które z charakteru są po prostu uległe, nie raz zgadzały się spełnić czyjąś prośbę, odruchowo, chociaż po czasie uważały, że wcale nie chcą tego robić – jednak słowo już się rzekło. Książka Esencjalista jest skierowana właśnie do nich, aby uświadomić im, że mówienie tak, aby sprawić komuś przyjemność, wiąże się równocześnie z zabieraniem samemu sobie szansy na poświęcenie czasu rzeczom naprawdę ważnym. A więc z obniżaniem jakości własnego życia – lub może nie z obniżaniem, ale ze staniem w miejscu. Gregowi McKeownowi przyświeca myśl: Weniger aber besser. Mniej znaczy lepiej. I to właśnie jest jego definicja esencjalizmu.

Zarządzanie sobą

książka Esencjalista

Brzmi łatwo – prawda? Bo co za problem robić mniej niż zwykle? Jednak mniej nie znaczy gorzej. I tak naprawdę wymaga to zdecydowania oraz dyscypliny, aby czas i energia były inwestowane w sposób odpowiedni, który zwróci się w przyszłości. Ktoś może się zastanawiać „ale czym mam się zająć, skoro WSZYSTKO jest dla mnie ważne?”. Książka Esencjalista nie da odpowiedzi na to pytanie. Każdy bowiem sam musi ustalać priorytety, zamiast pozwalać na to innym. Zarządzanie sobą nie jest takie proste, jak się wydaje. W większości społeczeństwo jest do tego nieprzygotowane – dzisiejsze czasy przynoszą ze sobą ogrom możliwości, łatwą przyjemność, po którą miło sięgnąć. Wielu ludzi jest przekonanych, że mogą mieć wszystko. Dokonywanie wyboru spośród mnóstwa atrakcyjnych opcji jest trudne. Ciężko ocenić, co jest naprawdę istotne. Dlatego właśnie, według samego autora, warto przeczytać jego książkę – aby procesy decyzyjne stały się łatwiejsze.

Mniej, ale lepiej

książka Esencjalista

Ta przystępnie napisana książka składa się z czterech części. Na samym początku Greg McKeown przedstawia sposób myślenia esencjalisty, a następnie wskazuje, jak prowadzić proces zarządzania sobą, aby dążenie do mniej, ale lepiej stało się automatycznym zachowaniem w odniesieniu do dowolnej sytuacji w życiu. Autor uczy odróżniania rzeczy trywialnych od tych kilku, które są naprawdę ważne. Dowiesz się, jak strategicznie eliminować to, co nieistotne.

Minimalizm vs. konsumpcjonizm

esencjalizm

Jest to oczywisty zwrot ku minimalizmowi, bo chodzi nie tylko o ograniczenie pożeraczy czasu, wyćwiczenie asertywności, a także na wybór właściwego sposobu bycia. Czy naprawdę chcemy prowadzić konsumpcyjny tryb życia? Czy potrzebujemy tych kolejnych sprzętów, rzeczy, ciuchów? Co się stanie, jeśli zdecydujemy się mieć mniej? Co się stanie, jeśli zamiast kierować się ku materializmowi, skupimy się na budowaniu więzi międzyludzkich, ale tak naprawdę, nie rozpraszając się w czasie rozmowy telefonem i przeglądaniem fejsa?

Esencja i intencja życia

książka Esencjalista

Chyba każdy podświadomie zna odpowiedź. Jakość życia mogłaby się poprawić. Czy jesteś gotowy na ten ruch? Książka Esencjalista każe nam nie zapominać, że nasz czas na tej Ziemi jest naprawdę krótki. Ile Ci jeszcze zostało? Czy warto poświęcać ten moment, jaki został nam przypadkowo dany przez Los, na rzeczy zupełnie nieistotne? Uzyskanie esencji życia wiąże się nie z samym „co robię”, ale też „JAK to robię”. I tu autor ma parę wskazówek dla swoich czytelników. Uczy sposobu myślenia pozwalającego odrzucać te czynności, które nie mają związku z aktualnym celem.  Mówi, jak ważny jest klarowny cel oraz intencja własnego życia. To dzięki temu będzie nam bowiem łatwiej podążać własną drogą.

Książka Esencjalista vs. konformizm


Greg McKeown wskazuje też, jak działać w obliczu konfliktu. Czy warto być odważnym? Jak przeciwstawić się presji społecznej? Jak nie zostać konformistą? W jaki sposób oddzielać decyzję od relacji? Autor podkreśla, że odrzucenie prośby nie jest tożsame z odtrąceniem człowieka. Może stracimy popularność, ale zyskamy szacunek.

Psychologia w esencjalizmie

Autor odwołuje się też do psychologii – do efektu kosztów utopionych, efektu posiadania. Nawiązuje też do innych znanych esencjalistów, wśród których wymienia chociażby Stephena R. Covey’a, znanego z książki 7 nawyków skutecznego działania, której recenzja znajduje się tutaj. Wspomina też o zasadzie 90 procent, która pozwala skutecznie wybrać te naprawdę istotne dla nas zadania.

Konkrety w esencjalizmie

I oczywiście co najbardziej istotne pewnie dla wielu – książka Esencjalista daje konkretne rady dotyczące tego, jak zacząć myśleć i działać esencjonalnie? Tutaj autor ma dla nas garść porad, wśród których wymienić można prowadzenie dziennika, planowanie scenariuszowe, usuwanie wąskich gardeł, celebrowanie postępu, budowanie nawyków, bycie tu i teraz.

Jak widać, w książce tej jest wszystko, co powinna wiedzieć osoba, która chce poprawić jakość swojego życia. Jednak od wiedzieć do zrobić długa droga. Jeśli ją przejdziesz – możesz nazywać siebie esencjalistą;-).

Gdybyś miał zapamiętać z tej książki tylko jedną radę, mam nadzieję, że to będzie ta: bez względu na to, jaką decyzję będziesz musiał podjąć w życiu i na jakim rozdrożu się znajdziesz, po prostu zadaj sobie pytanie: „Co jest ważne?”. Wyeliminuj wszystko inne. Jeżeli jesteś gotowy poszukać odpowiedzi w swoim wnętrzu, jesteś też gotowy wejść na drogę esencjalizmu