7 nawyków skutecznego działania

7 nawyków skutecznego działaniaPo półtoratygodniowej przerwie od blogowania (niechcący), wreszcie wracam :) Tym razem z 7 nawykami skutecznego działania Stephena Covey’a – z książką, która po raz pierwszy wydana została w 1989 roku, a do dziś cieszy się popularnością i regularnie pojawiają się jej wznowienia. Covey uważa, że dzięki siedmiu prostym zasadom postępowania możesz wprowadzić harmonię do swojego życia – prywatnego, jak i zawodowego. Czy to działa?

Uczciwość wewnętrzna

Według Covey’a podstawą sukcesu jest spójność wewnętrzna. To, co robimy dla świata, musi zgadzać się z naszymi przekonaniami istniejącymi wewnątrz. Na co bowiem gadki coachów o rozwoju osobistym, o budowaniu wysokiej samooceny, skoro zmieniasz się tylko powierzchownie, a w swoim wnętrzu dalej pozostajesz dawnym sobą? Istotne jest, aby kierować się odpowiednimi wartościami – to nie egoizm i pycha mają cię prowadzić do sukcesu, a pracowitość, sprawiedliwość, odwaga, pokora i wierność. Przy tym ważne jest, by pamiętać o umiarze, skromności i o złotej zasadzie znanej od wieków – nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

Tylko wewnętrzna uczciwość i autentyczna siła charakteru to wartości, które mają znaczenie dla człowieczeństwa. Wielkość wtórna (sukces na zewnątrz, podczas gdy twoje wnętrze jest porośnięte pajęczynami czy zalane…łajnem) to tylko pozory, które nie dadzą prawdziwego szczęścia.

Jak jednak zacząć swoją przemianę? Covey proponuje rozpocząć od stworzenia nowych map we własnej głowie. Po pierwsze, musimy określić realia – jak się mają sprawy. Po drugie, przygotować mapę wartości – tego, jak powinno być i czym się zawsze kierować. Wewnętrzne przekonania muszą być respektowane zawsze, zgodnie ze słowami Nie możemy złamać prawa – możemy tylko złamać siebie przeciw prawu.

Żelazne przekonania

Każdy z nas postrzega te same rzeczy w inny sposób – zależy to od uwarunkowań, które powstały niezależnie od nas: od środowiska, rodziny, szkoły i kościoła. Ważne jest, by mieć żelazne przekonania wewnętrzne, niezależne od otoczenia, którymi będziemy się zawsze kierować.

Jakie to zasady?
1. sprawiedliwość
2. spójność wewnętrzna i szczerość
3. godność ludzka (uczciwość wewnętrzna)
4. służenie
5. jakość
6. potencjał
7. cierpliwość
8. pielęgnowanie
9. zachęta

Nie postępuj przeciwko swoim własnym przekonaniom. Działaj zawsze, dając z siebie jak najwięcej i wykorzystując swój potencjał – aby tworzyć rzeczy/relacje najwyższej jakości. Bądź przy tym cierpliwy, bo nie od razu Rzym zbudowano, a gdy już coś osiągniesz, pielęgnuj to. Nie krytykuj innych, nie oceniaj – zachęcaj, pomagaj, buduj. To jest prawdziwe bycie człowiekiem.

Uważne słuchanie

Daleko ci do tego? Przyznanie się do własnej ignorancji jest często pierwszym krokiem w edukacji. To dobry początek do pracy nad własnym charakterem. Covey poleca między innymi naukę uważnego słuchania – zamiast skupiać się na sobie, słuchajmy innych. Umiejętność uważnego słuchania świadczy o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej. Angażuje cierpliwość, otwiera, pojawia się też pragnienie zrozumienia.

30 dni proaktywności

Tylko pracując od wewnątrz, możemy osiągnąć coś na zewnątrz. Ważne jest, aby być proaktywnym – Covey proponuje ćwiczenie 30 dni proaktywności, które skupia się właśnie na wdrażaniu w życie wspomnianych wcześniej zasad postępowania. Przy tym wszystkim należy pamiętać o unikaniu reaktywnego języka (nie mogę, muszę).

Budowa nawyków

Oczywiście najważniejsza w książce jest część dotycząca budowania odpowiednich nawyków. Każdy nawyk składa się z trzech elementów – wiedzy, umiejętności oraz pragnienia. Musimy wiedzieć, co jest naszym celem i dlaczego. Musimy znać sposób na osiągnięcie celu, a temu wszystkiemu musi towarzyszyć chęć, że naprawdę chcemy to osiągnąć. Ważne jest, by zaczynać z wizją końca – wiedzieć, do czego prowadzi nasza praca. Tak naprawdę wszystko tworzymy dwa razy – najpierw w umyśle, gdy sobie to wyobrażamy, a potem w rzeczywistości.

Być współzależnym

Covey zwraca uwagę na to, że problemem wielu młodych ludzi (na przykład w relacjach damsko-męskich) jest to, iż wydaje im się, że najlepiej jest być niezależnym. Chcą mieć kogoś bliskiego, ale równocześnie chcą mieć poczucie swobody, wolność. Tymczasem Covey wskazuje, że niezależność – owszem – jest naturalnym etapem dojrzewania, ale powinna prowadzić do współzależności, która jest niezbędna dla osiągnięcia sukcesu (dziś modnie nazwalibyśmy to synergią). Nie tylko w środowisku zawodowym, ale właśnie także w małżeństwie i w rodzinie. To właśnie działając razem, można osiągnąć więcej niż wtedy, gdy każdy sobie rzepkę skrobie..

Sukces nie tylko zawodowy

Covey wskazuje, jak rozwiązywać problemy oraz dlaczego ważna jest zmiana toku własnego myślenia (w końcu nikt nie może nas zranić bez naszej zgody). W swojej książce podaje wiele anegdot z własnego życia, przykładów, które wskazują na to, jak czasami ciężko coś zmienić, ale jak dobre efekty się dzięki temu uzyskuje. 7 nawyków skutecznego działania kieruje nie tylko do osób, które chcą osiągnąć sukces zawodowy, ale też dla tych, którzy chcą mieć szczęśliwą rodzinę. Wiele stron poświęconych jest właśnie temu, jak budować zdrową komunikację pomiędzy partnerami, a także pomiędzy rodzicami a dziećmi. To dobra pozycja dla wszystkich, którym zależy, aby relacje zawodowe i osobiste były zawsze wartościowe.