Podstawowa pozycja z zakresu rozwoju osobistego. Każdy, kto zaczyna interesować się tą kategorią książek, z pewnością słyszał nie raz właśnie o Atomowych nawykach Jamesa Cleara. Faktycznie, jest to dobra pozycja na początek. Być może nauczy Cię, że zmiany zaczyna najmniejszy krok, a regularne stawianie tych małych kroczków to już nowy nawyk. A więc ta duża zmiana, na której tak Ci zależało. Jeśli jednak czytałeś już inną pozycję o budowaniu nawyków (na przykład Siłę nawyku Duhigga, to może trzeba iść dalej. Tutaj nie znajdziesz niczego nowego. (To tylko ja jeszcze się nie nauczyłam, że w każdej książce na dany temat jest właściwie zawsze to samo)… O czym zatem jest książka Atomowe nawyki?
Lepsze nawyki = lepsze życie
Problemem wieeeeelu ludzi jest to, że robią wciąż to samo, a oczekują innych rezultatów – lub myślą, że jednorazowe zrobienie czegoś inaczej spowoduje, że staną się już innymi ludźmi czy na co dzień będą postępować w nowy sposób. Tymczasem rzeczywistość jest inna – mózg błyskawicznie wraca do swoich przyzwyczajeń, a nauczenie go nowego nawyku wcale nie jest takie proste. Jednak warto – bo lepsze nawyki to lepsza jakość życia. A chyba na tym każdemu z nas zależy w dłuższej perspektywie?
Zmiana zaczyna się od…?
JAK więc masz się zmienić? W jaki sposób przestać palić papierosy, jak zacząć ćwiczyć, jeśli kanapowy tryb życia prowadziłeś już od lat? Jak przestać żreć kebaby? Po pierwsze oczywiście, i do tego nie jest potrzebna nam wiedza Cleara – trzeba CHCIEĆ się zmienić. Nikt nie przymusi Cię do zmiany trybu życia, jeśli to nie wychodzi prosto od Ciebie. A potem krok po kroku należy budować nowe nawyki, aż staniesz się nowym sobą. I właśnie w książce Atomowe nawyki autor umieszcza szereg praktycznych porad, które można wykorzystać, aby to budowanie nowych przyzwyczajeń było jak najprostsze. Sam Clear wskazuje, że nie jest to jego ‘wymysł’, a jest to „synteza najlepszych pomysłów, na jakie mądrzy ludzie wpadli już dawno temu”. Po prostu połączył on wiedzę z różnych dziedzin – biologii, neuronauki, filozofii i psychologii – aby stworzyć jeden prosty i przede wszystkim skuteczny system budowania nowych nawyków.
Bądź o 1% lepszy niż wczoraj
Sednem jest to, że nie trzeba działać na całego już teraz, już dziś. Dokonanie wyboru nawet raptem 1% lepszego niż wczoraj – to już jest krok ku budowaniu nowych nawyków. Według Cleara to właśnie takie wybory decydują o tym, KIM będziesz za pięć, dziesięć lat. Czy dalej Twoim ulubionym zajęciem będzie oglądanie netflixa? Czy może zdecydujesz się chodzić na taniec, na siłownię, uczyć się języka obcego, przestaniesz jeść słodycze lub jeszcze coś innego. Nic bowiem nie przychodzi w postaci jednorazowej życiowej przemiany – to jest raczej proces, codzienne działania, które sprawiają, że stajesz się takim człowiekiem, jakim właśnie chciałbyś być.
Bez natychmiastowej gratyfikacji
Choć to wszystko wydaje się proste – wiele osób odpada już na tym etapie. Wydaje im się bowiem, że przecież „co da wykonanie jednego małego, dodatkowego zadania” – to nie spowoduje, że zaczniesz nagle zarabiać dużo więcej czy olśni Cię i otworzysz własny biznes. Brak NATYCHMIASTOWEJ gratyfikacji sprawia, że ludzie rezygnują już w tym momencie! Nawet nie próbują nic zrobić, bo WYDAJE IM SIĘ, że to za mało! Tymczasem właśnie to ma znaczenie – według Cleara wiedza/umiejętności/nawyki „kumulują się jak proces składany”. No i oczywiście – jeśli potrafisz wygrać mały bój sam ze sobą (ze swoim lenistwem) to już dostajesz punkt za samodyscyplinę, a to w przyszłości też przyniesie profity. Bo rezultaty pracy nad sobą czy nad własną karierą czy nad nowym hobby – przychodzą, ale nie od razu. I wygrywa ten, kto wytrzyma;-). „Początki wszystkich rzeczy są skromne”.
JESTEM…
Jeśli jednak ktoś przejdzie ten etap, schody mogą zacząć się na kolejnym. Jak zauważa Clear – ludzie próbują zmienić nie to, co trzeba. Wyznaczają cele – czyli jakiś efekt do osiągnięcia, a gdy go osiągną…tracą motywację. Czy w schudnięciu ma chodzić TYLKO o to, aby zrzucić te 10 kg, czy aby zdrowo się odżywiać, mieć więcej energii, STAĆ SIĘ człowiekiem, który dba o siebie? Dlatego według autora Atomowych nawyków nie o cele tutaj chodzi, nie o jednorazowe zwycięstwo – a o DROGĘ. O nieustanny rozwój, nieustanne trwanie w lepszych przyzwyczajeniach, o świadomość tego, że JESTEŚ szczupły/wysportowany/zdrowy/oczytany/zdolny językowo itd. Wiesz, że taki jesteś, więc robisz to, co właśnie na to wskazuje.
Książka Atomowe nawyki wskazuje, że budowanie nawyków ma polegać na zmianie postrzegania siebie, gdyż to właśnie będzie wiązało się z wykonywaniem innych działań niż dotychczas – działań zgodnych z nową tożsamością, z nowymi przekonaniami: „określ, jakim typem człowieka chciałbyś być. Udowodnij to sobie małymi zwycięstwami” – to według Cleara clue budowania nowych przyzwyczajeń. Dodatkowo zachodzi tu efekt splątania – nawyki —małe kroczki— kształtują tożsamość, a tożsamość kształtuje nawyki.
Książka Atomowe nawyki – dla tych, co chcą ZMIANY
Oczywiście to nie wszystko, co znajdziemy w książce Atomowe nawyki. Autor rozważa też problem ‘wolności’ (niektórzy ludzie twierdzą, że nawyki to rutyna, a więc nuda, utrata wolności. Czy aby na pewno?). Wskazuje i analizuje cztery etapy nabywania nawyku, jak i wyzbywania się złego przyzwyczajenia. Omawia taktykę piętrzenia nawyków, zasadę dwóch minut, zasadę Złotowłosej, technikę autozobowiązania i wiele innych. Jeśli jednak interesują Cię inne książki o budowaniu nawyków, przeczytaj recenzje: 7 nawyków skutecznego działania oraz Siła nawyku.
A więc, kim chcesz być?