Twój psychologiczny autoportret: Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, działasz właśnie tak?

Twój psychologiczny autoportretKażdy z nas działa w 6 sferach życia. To sfera związków, pracy, emocji, samokontroli, rzeczywistości, a także sfera JA – czyli obraz samego siebie. Każdy ma swój własny styl reagowania i działania, który w dużej mierze wynika z cech osobowości. John M. Oldham oraz Louis B. Morris w książce „Twój psychologiczny autoportret. Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, postępujesz właśnie tak” wyodrębniają 14 typów osobowości. Przewaga któregoś z nich będzie zawsze determinowała Twój sposób zachowania. To jednak nie znaczy, że nie możemy zmieniać się na lepsze – osobowość jest elastyczna, a zdolność do zmiany nawyków i przyzwyczajeń reagowania drzemie w każdym z nas.

Sporządź autoportret

Na samym początku mamy do wypełnienia test złożony z 107 pytań. Na podstawie odpowiedzi tworzymy własny wykres osobowościowy. Od razu zobaczymy, które z typów osobowości przeważają u nas. Możemy też podać pytania bliskiej osobie, aby zobaczyć, co ona o nas myśli – w ten sposób będziemy mogli porównać czy to, co myślimy o sobie samych, zgadza się z tym, jak nas widzą inni. To może pomóc nam nie tylko zrozumieć siebie, ale i wzmocnić wzajemne związki z innymi.

Kolejne rozdziały dostarczają nam nie tylko obszernych opisów poszczególnych typów osobowości, ale i wskazówki, jak postępować z przedstawicielami danego typu oraz jak samemu pracować nad sobą, gdy przedstawiamy dany typ, a nasze zachowania często negatywnie wpływają na innych. Książka pokazuje nam drogę do współpracy z innymi i do osiągania satysfakcjonującego obie strony kompromisu. Każdy z nas jest przecież inny – ale nie gorszy. Zrozumienie własnych schematów myślenia, może być naprawdę pomocne – i, jeśli podejmiemy się treningu swoich słabszych stron, z pewnością czeka nas satysfakcja w relacjach z innymi ludźmi, a także we wszystkich pozostałych sferach życia.

Twój psychologiczny autoportret

Kalifornijczyk, Domator czy Tropiciel?

Naprawdę wartościowa książka psychologiczna. Nie jest to poradnik opierający się jedynie na historyjkach „z życia wziętych” (Mietek i Janina wiedli burzliwe życie…), chociaż takie przykłady są wplatane w treść książki, jednak to historie krótkie i trafne, które bardzo dobrze przybliżają poszczególny typy osobowości. Każdy typ przedstawiany jest od strony poszczególnych sfer życia, dzięki temu możemy zobaczyć, jak Kalifornijczyk, Domator, Władca czy Tropiciel reaguje w różnych sytuacjach. Z pewnością ujrzymy w tym siebie lub któregoś ze swoich bliskich. Mnie w teście wyszła znacząca przewaga typu Wrażliwego i nie byłam tym wcale zdziwiona, a gdy zaczęłam czytać rozdział poświęcony mojemu typowi, mogłam jedynie się uśmiechać: „to przecież ja” – opis przedstawiał mnie tak, jakby Autor naprawdę spędził czas na obserwowaniu mnie w codziennych sytuacjach;).

Elastyczność osobowości

Autorzy zaznaczają, że wynik testu nie jest ostateczny. Odpowiedzi są determinowane przez naszą aktualną sytuację życiową, więc to, ile w nas jest danego typu, może się zmieniać. Oldham i Morris polecają więc, aby co jakiś czas powtarzać ten test, by zobaczyć, że nasza osobowość tak naprawdę jest elastyczna i wpływa na nią wiele czynników. W dodatku cechy jednego z typów mogą wpływać na to, jak objawia się drugi typ… Mogą się równoważyć lub też przeszkadzać sobie. Dzięki wskazówkom autorów, można pracować nad tym, aby nasza codzienność mimo „trudnego charakteru” stała się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza.

W książce pojawia się także opis zaburzeń osobowości według normy DSM IV. Okazuje się, że każdy typ może występować w postaci skrajnej, która może prowadzić do znacznych utrudnień w codziennym życiu.

Polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się tym, kim jest i dlaczego taki jest.