Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury

Przewodnik wędrowca

Do tej książki miałam dwa podejścia. Pierwsze – zupełnie nieudane. Zastanawiałam się, czy w ogóle możliwe jest przebrnięcie przez tak ciężko napisane nudy, i czy serio to komuś mogło się podobać (książka ta została mi polecona przy okazji recenzji Nieznanych więzi natury). Zrezygnowałam z dalszej lektury, ale pozycji z czytnika nie usunęłam. I w końcu po miesiącu czy dwóch sięgnęłam po nią ponownie. Tym razem byłam bardziej wytrwała i opłaciło się – po ciężkim początku dzieje się magia. To wciąga. Książka pełna ciekawostek spodoba się każdemu, kto uwielbia świat przyrody, dobrze czuje się w okolicznościach natury i zdecydowanie woli wypoczynek na jej łonie niż browarka w miejscowym pubie. Dzięki tej lekturze być może wielu czytelników spojrzy na świat z innej perspektywy… Przewodnik wędrowca Tristana Gooleya to doskonała propozycja właśnie na lato, kiedy mamy więcej wolnego czasu i możemy pozwiedzać to i owo.

Przewodnik wędrowca

Jeśli powiem, że ta książka opowiada między innymi o studiowaniu bardziej złożonych cech terenu – nie uwierzysz, że warto o tym czytać. Przecież Google Maps zawsze wskaże właściwą drogę do celu. Tymczasem autor proponuje Ci ćwiczenie sztuki widzenia i spostrzegania, przy okazji opowiadając o niesamowitych zdarzeniach i zjawiskach, które można spotkać w świecie przyrody, gdy tylko wie się, gdzie patrzeć;). Z Przewodnika wędrowca dowiesz się, dlaczego niebo jest niebieskie:-), czym jest złudzenie nachylenia, do czego przyda się technika SORTED i dlaczego warto wiedzieć, jaki rodzaj skał przeważa na obszarze, w którego okolicy się znaleźliśmy. Być może zechcesz pobawić się trochę w detektywa i zbadać ślady innych (ludzi i zwierząt) odciśnięte na ziemi. To z nich możesz dowiedzieć się, kiedy ludzie przestali rozmawiać, kiedy przyspieszyli kroku, w jakim miejscu przystanęli.

Przewodnik wędrowca

Będziesz mógł także przypatrzeć się roślinom – i gdy znów zauważysz, że rosną one w kierunku słońca, powiesz, że to za sprawą auksyny, hormonu, który właśnie tym zawiaduje w ich organizmach. Jako wprawiony już wędrowiec zwrócisz też uwagę na to, że kora drzew ma inny kolor w zależności od tego, po której stronie się znajduje. A jeśli słońce będzie tego dnia wyjątkowo intensywne – zdrapiesz jaśniejszą warstwę, która posłuży jako naturalny krem do opalania:-). Dowiesz się też, po jakich roślinach możesz poznać, że powietrze jest zanieczyszczone (po niebie i po linii horyzontu też można to stwierdzić). Poznasz efekt klina i naukę zwaną lichenometrią.

Przewodnik wędrowca

Autor wiele miejsca poświęcił zjawisku tęczy – dlaczego kolory układają się tak, a nie inaczej? Od czego zależy wielkość tęczy? Dlaczego latem jej nie widać? Czy intensywność kolorów ma jakieś znaczenie? Czy można zobaczyć tęczę w nocy? (Można!) Jeśli masz dzieci – po przeczytaniu tej książki nie zaskoczą Cię one żadnymi pytaniami o świat przyrody. Tristan Gooley opowiada tak ciekawie i jednocześnie prosto o przeróżnych zjawiskach, że aż chciałoby się, aby to właśnie taka książka zastąpiła podręcznik od przyrody w podstawówce.

Przewodnik wędrowca

Dzięki Przewodnikowi wędrowca dowiesz się, skąd bierze się halo, czym jest słońce poboczne i jak łatwo można po nim poznać zbliżający się front burzowy (mimo że nie widać jeszcze chmur!). Zmiany pogodowe można rozpoznać także po tym, w jakim kierunku wieje wiatr, jak również po śladach kondensacyjnych zostawianych przez samoloty. Teraz już żadna ulewa Cię nie zaskoczy. Wiele miejsca autor poświęca też obserwacji gwiazd i to z pewnością jest wątek dla tych, którzy uwielbiają nocne spacery na obrzeżach miasta. Nauczysz się lokalizować Gwiazdę Polarną, a dzięki gwiazdozbiorowi Oriona możesz samodzielnie przeprowadzić… test na postrzeganie kolorów. Dowiesz się też, jak po księżycu możesz poznać… pożar lasu lub erupcję wulkanu. To nie jedyne, czym zaskoczy Cię autor.

Przewodnik wędrowca

W Przewodniku wędrowca nie zabrakło też porad dotyczących rozpoznawania ptasiego śpiewu. Czy ptaszor w danym momencie po prostu rozmawia ze swoimi towarzyszami, czy może ostrzega ich przed niebezpieczeństwem? Czy ptaki powiadamiają się wzajemnie o zmianie pogody? A w jaki sposób mówią sobie „dobranoc”? Na zakończenie tej części książki autor przedstawia jeszcze i analizuje porzekadła i przysłowia związane z pogodą (niestety wiele z nich w języku polskim nie funkcjonuje).

Przewodnik wędrowca

Ale jest jeszcze druga część książki! Tym razem to już przedstawienie wcześniejszych rad i wskazówek w praktyce – autor opisuje bowiem swoje przygody na Borneo, gdzie spędził trochę czasu na podróżach z plemieniem Dajaków. W przerywnikach od wędrówek w dół lub górę rzeki, Tristan Gooley przenosi się do Wielkiej Brytanii, gdzie opowiada trochę o tym, jak czytać miasto. To również interesujący fragment książki – sprawi, że zwrócisz uwagę na to, o czym nigdy wcześniej nawet nie myślałeś.