Uzależnienie, które dotyka chyba największą liczbę ludzi, którzy w dodatku często nie zdają sobie nawet z tego sprawy… Nawykowe jedzenie słodyczy traktowane jest jako niewinna przyjemność. Tymczasem dla mózgu cukier jest substancją uzależniającą, a jego nadmierne spożycie prowadzi do szkód dla organizmu. Mimo tego i tak gdy powiesz komuś, że nie jesz słodyczy, to usłyszysz pytanie, czy to dlatego, że chcesz schudnąć. A Ty po prostu nie chcesz ich jeść dla z d r o w i a, a nie dla chudnięcia… Być może każdemu nieświadomemu trzeba podrzucić książkę Glukozowa rewolucja, która w przystępny sposób opisuje właśnie, co takiego robi nam cukier…
Jessie Inchauspé to z wykształcenia biochemiczka, która swoje badania prowadziła właśnie wokół wpływu glukozy na organizm człowieka. Napisana w przystępnym języku Glukozowa rewolucja szybko stałą się międzynarodowym bestsellerem. Z całą pewnością wielu osobom wskazał on kierunek, w którym należy podążać, aby długo cieszyć się zdrowiem własnego organizmu dzięki stabilnemu poziomowi cukru we krwi.
Jak cierpisz przez cukier…
Książka Glukozowa rewolucja składa się z trzech części. W pierwszej z nich dowiemy się wszystkiego, co najważniejsze, o glukozie, jednak bez skomplikowanych definicji. Ta prostota jest zdecydowaną zaletą książki, gdyż może dzięki temu trafić do każdego. Czytelnik dowie się, jakie problemy zdrowotne może wywoływać nadmiar glukozy. I nie jest to tylko nadmierny apetyt, wahania wagi, otyłość, ale także te problemy, których wiele osób nie połączyłoby nawet ze spożywaniem cukru, czyli migreny, mgła mózgowa, nadmierne zmęczenie czy bezsenność. Każdy powinien wiedzieć i zrozumieć, że „błędne wybory językowe wpływają na fizyczne i psychiczne samopoczucie”.
Stopniowo przechodzimy od teorii do praktyki. W części drugiej dowiemy się jeszcze, dlaczego białka glukozy są zapalnogenne, aby w części trzeciej zdobyć praktyczne wskazówki do tego, co możemy zrobić, aby unikać tych białek. Autorka zachęca czytelnika do odpowiedzi na 28 pytań, które pomogą wskazać, czy ma on problem z glukozą, czy nie.
I co z tym zrobić?
Co jednak najważniejsze – wskazówki pozwalające na zmianę nawyków żywieniowych są bardzo łatwe! Wiele osób nie ma przecież czasu na wykonywanie posiłków ze skomplikowanych przepisów, samodzielne pieczenie ciast i ciastek, i jeszcze tego samego dnia na półtorej godziny aktywności fizycznej… Dlatego porady autorki są proste, jednak ich wdrożenie naprawdę może zmienić samopoczucie fizyczne i psychiczne. Dlatego właśnie to nie jest kolejny poradnik, który ze względu na skomplikowanie zawartych wskazówek po prostu rzucimy w kąt po przeczytaniu. Tutaj te wskazówki możemy wdrożyć jeszcze tego samego dnia. I po prostu trzymać się tego codziennie, a w niedługim czasie zauważymy zmiany w naszym życiu. Tak przynajmniej twierdzi autorka oraz jej czytelnicy, którzy razem z nią tworzą społeczność na Instagramie (@glucosegoddess), gdzie dzielą się z innymi swoją walką z białkami zapalnogennymi glukozy:).