Wykrywacz prawdy. Praktyczny przewodnik agentów FBI  – Jack Schafer Marvin Karlins

Wykrywacz prawdy

Na moim blogu w zeszłym roku pojawił się tekst o książce z serii porad agenta FBI. Wtedy Robin Dreeke, były agent i szef Programu Analizy Behawioralnej uczył, jak „czytać” ludzi. Tym razem Jack Schafer – także były agent – we współpracy z Marvinem Karlinsem, doktorem psychologii na Uniwersytecie Princeton, przygotował przewodnik o komunikacji, interakcjach, o prawdzie i kłamstwach. Wykrywacz prawdy. Praktyczny przewodnik agentów FBI  to pozycja, która na polskim rynku ukazała się za sprawą Kompanii Mediowej w marcu tego roku.

Wykrywacz prawdy a dobre relacje

Wykrywacz prawdy

Już sam tytuł brzmi przewrotnie. Jesteśmy przecież przyzwyczajeni do tego, że wykrywa się kłamstwo. Dlaczego mielibyśmy zatem wykrywać prawdę? Chodzi tu jednak o pozyskiwanie informacji, które w pracy agenta FBI jest bardzo ważne . Najmniejsza wpadka może nieść ze sobą nieciekawe skutki. I właśnie o pozyskiwaniu informacji jest pierwsza część tej książki. Poznamy tu sposoby pozyskiwania z czasu II wojny światowej. Dowiemy się, jak tworzyć dobre relacje i dlaczego warto stosować złotą regułę przyjaźni. Jest też słowo o niewerbalnych sygnałach, o empatii oraz aktywnym słuchaniu. Jeśli ktoś interesuje się mową ciała oraz analizą behawioralną – tutaj w pigułce opisano wiele ważnych kwestii.

Pozyskiwanie informacji na co dzień

książka z serii radzi agent fbi

Warto jednak przejść od teorii do praktyki. Druga część książki prezentuje zestaw narzędzi do pozyskiwania informacji. Wykrywacz prawdy przedstawia przykłady ich wykorzystania w życiu codziennym. Zajęcia ze studentami stały się tu pretekstem do udowodnienia działania tych narzędzi – to studenci w ramach zadania musieli działać w terenie i uzyskać np. datę ślubu od przypadkowej sprzedawczyni w sklepie. Działa? Działa. Pomocne jest jednak określenie osobowości rozmówcy i tutaj autorzy odwołują się między innymi do Junga i jego podziału pewnych funkcji psychicznych na cztery kategorie (ekstrawersja/introwersja, poznanie/intuicja, myślenie/odczuwanie, osądzanie/obserwacja), wskazując, że metody komunikacji są inne dla ekstra-, a inne dla introwertyków.

Umiejętności trzeba wyćwiczyć

książka pozyskiwanie informacji

Ostatnia część książki to sprawdzian umiejętności. Czy po przeczytaniu książki potrafisz wskazać, jakie metody pozyskiwania informacji wykorzystano w zaprezentowanych tutaj historiach? Sam oceń. Przydatny może okazać się umieszczony tu załącznik – słowniczek przedstawionych w książce technik. Osoby zainteresowane psychologią z pewnością znajdą w Wykrywaczu prawdy coś dla siebie. Być może pozwoli im to na spojrzenie w nieco inny sposób na to, czym właściwie jest rozmowa i jak można nią kierować.