Wszystkie okna dla oknówek – Paweł Pstrokoński

Wszystkie okna dla oknówek

Mimo że mieszkam w mieście – ptaki są dla mnie typową częścią jego krajobrazu. Zwracam na nie uwagę wszędzie. Uwielbiam sikorki modraszki i bogatki, które zimą dokarmiam, cieszę się, gdy zobaczę niewidziany nigdy wcześniej gatunek – jak na przykład kowalika, który po drzewie chodzi głową w dół;-). Uwielbiam kawki, które mają naprawdę mądre spojrzenie i nie boją się już człowieka. Jedynie do gołębi mam stosunek mieszany w kierunku negatywnego i mówię o nich „śmierdziele”;-). Gdy na Legimi wyświetliła mi się pozycja Wszystkie okna dla oknówek, to bez wahania pobrałam ją na mój czytnik.

Miejski świat ptaków

Autorem jest Paweł Pstrokoński, ornitolog, pasjonat – i ta pasja przebija się z każdej karty książki Wszystkie okna dla oknówek. Swoje obserwacje prowadzi w Warszawie i udowadnia tym samym, jak bogaty jest miejski świat ptaków. Zaczynamy niewinnie – i poznajemy te „podstawowe” gatunki, naszych bezpośrednich sąsiadów, jak jaskółki oknówki – którym zresztą zawdzięczamy tytuł książki. I fakt, jeśli wiemy, że owadożerne oknówki wyłapią wszystkie muchy czy komary w pobliżu naszego domu, to z większą chęcią udostępnimy im swoje okno na budowę gniazda;-).

Trzęsidupki, raniuszki i oknówki

wszystkie okna dla oknówek

W miejskim świecie nie mogło zabraknąć jerzyków, często mylonych z jaskółkami; kopciuszków i innych „trzęsidupek” takich jak pleszki, które bardzo nerwowo reagują na kogokolwiek w pobliżu swojego gniazda. O gniazdach i ich budowie zresztą wiele możemy się dowiedzieć z książki Wszystkie okna dla oknówek. Dzięki temu przestaniemy kojarzyć ptasie gniazdo jedynie z patykami;-). I zobaczymy, które gatunki są największymi z architektów, a które idą na łatwiznę i decydują się na przejęcie cudzych gniazd;-). Poznamy też relacje rodzinne poszczególnych gatunków;-). Kiedy młode raniuszki czy oknówki opuszczają rodzinne gniazdo? Ilukrotnie zwiększają swoją masę? U jakich gatunków występuje lęg kooperatywny? Ile trwa wysiadywanie jaj? Kto „w związku” poluje? Oboje? Samiec? Samiczka? To mnóstwo pytań i na wszystkie poznamy odpowiedzi u Pawła Pstrokońskiego.

Bogactwo ptasich zachowań

książka o ptakach

Autor wspomina też o warszawskich akcjach ornitologicznych, podczas których starano się rozpoznać jak najwięcej gatunków ptaków. I kto by się spodziewał, że w mieście można spostrzec dwieście różnych gatunków… Nie pięć, nie tylko sikory i wróble, kosy i wrony. Dwieście różnych ptaków. Pstrokoński zdradza nam też, na co zwracać uwagę podczas obserwacji, aby dobrze rozpoznać ptaki. Jaką sylwetkę w locie przyjmuje pustułka? Który ptak śmiesznie podryguje ogonem? Jaki ptak buja tułowiem przy lądowaniu? Gdy przeczytamy o bogactwie zachowań, to już nigdy nie spojrzymy na ptaki tak samo;-).

Śmierdziele i inteligentne wrony

Wszystkie okna dla oknówek

Oczywiście nie mogło zabraknąć śmierdzieli. Gołębi. I im autor poświęcił kilka słów. Wspomni o historii tego gatunku. I o problemach, jakie populacja gołębi miejskich ma przez człowieka właśnie. Okazuje się, że to my sami doprowadzamy do cierpień tego gatunku, choć wydaje nam się, że nic nie robimy. A chodzi tylko o chleb… Spojrzymy też na moment na krukowate – te są przez wielu ludzi naprawdę lubiane, gdyż wieść o ich inteligencji rozeszła się już wszędzie;-). Wrony lubią się bawić, zaczepiać (nie tylko siebie nawzajem, ale i na przykład koty…), pozwalają sobie nawet wykorzystywać człowieka do swoich celów;-) (np. do rozbijania orzecha).

Tysiąc pytań o ptaki

Wszystkie okna dla oknówek

Dowiemy się też, dlaczego niektóre kawki siwieją, które gatunki się nienawidzą, po co wróble do gniazd znoszą kiepy. Czy układem piór kruki mogą wyrazić swój nastrój?;-) Który gatunek nie potrafi chodzić do tyłu? Ile tysięcy kilometrów przemierzają jaskółki podczas migracji? Dlaczego kaczki nie mokną?;-) Czy ptaki odczuwają to, co my? Potrafią kochać? Są lojalne? Wykazują chęć zabawy? Wstyd? Poczucie winy? Strach? Szczęście? Zaskoczenie?

Świat ptaków jest naprawdę fascynujący. Trzeba tylko chcieć to dostrzec:-).