Małgorzata Szcześniak w rozmowie z czołowym polskim seksuologiem, Zbigniewem Izdebskim, przeniosła temat tabu z zacisza sypialni na światło dzienne. Siedem grzechów przeciwko seksualności to książka-wywiad, która opowiada o różnych aspektach ludzkiej seksualności, opierając się na rzeczywistych przykładach. Tym samym walczy ze stereotypami, wskazuje, że to nie wstyd być zagubionym, mieć potrzeby, odczuwać lęki, fobie, ograniczenia czy uprzedzenia. To książka o seksualności osób młodych i tych w późniejszej fazie życia.
Zbigniew Izdebski na łamach książki próbuje znormalizować seks – który nadal przez wiele osób uznawany jest „za coś niesłychanego”, jest tematem tabu, wiąże się z wieloma „tajemnicami” i wyobrażeniami, oczekiwaniami, które generują problemy. Zaznacza, jak istotna jest komunikacja – a to jest sfera, która często zawodzi. Czy potrafimy rozmawiać z kimś bliskim o swoich odczuciach, potrzebach? Czy słyszymy, gdy ktoś mówi, czego on potrzebuje? Bywa różnie. Seksuolog, odpowiadając na zadawane pytania, stara się też doprowadzić czytelników do refleksji nad samymi sobą. Czy aby na pewno odpowiednio podchodzę do intymności? Czy rozumiem partnera? Skąd moje problemy?
Trudne pytania i odpowiedzi bez ogródek
W książce są poruszane te tematy, które często w różnych środowiskach budzą różne reakcje – na przykład to, czy warto zachować czystość do ślubu? (Statystycznie robi tak 1% młodych osób). Do czego służy „zaliczanie” kolejnych partnerów seksualnych? Skąd biorą się problemy z wchodzeniem w stałe relacje? Czy łatwo jest wpaść w uzależnienie od seksu? Czy pornografia jest „dobra”? Co ze znajomościami internetowymi? Co z aborcją? Jakie trudności związane z seksem pojawiają się najczęściej? Czy ludzie w jesieni wieku mogą mieć udane życie seksualne? A ludzie niepełnosprawni? Pytania można mnożyć – a na wszystkie seksuolog odpowiada bez żadnych ogródek.
Co z naszą świadomością seksualną?
XXI wiek przyniósł zwiększenie świadomości seksualnej kobiet, które tym samym coraz więcej wymagają od mężczyzn. Ci mogą zaś wpadać w kompleksy, obawiać się, że nie sprawdzą się w łóżku – i ten problem analizuje Zbigniew Izdebski. Zauważa też, że zwiększenie świadomości ludzi dorosłych powinno iść w parze z umiejętnością wytłumaczenia pewnych rzeczy swoim dzieciom – tymczasem ta sfera leży i kwiczy. I temat więzi rodzica-dziecka porusza więc seksuolog.
Książka Siedem grzechów… mówi nie tylko o seksie, ale też o zwykłych aspektach relacji damsko-męskich. O tym, dlaczego ciche dni tylko przysparzają więcej trosk zamiast pomóc; skąd bierze się zdrada i czy można ją wybaczyć; dlaczego „zwykła” bliskość, taka jak przytulanie, jest tak ważna; dlaczego tak ważna jest odwaga do podejmowania konkretnych decyzji.
Zbigniew Izdebski zwraca uwagę na to, że obecnie coraz więcej osób jest nadmiernie zestresowanych, zalęknionych, a także zmaga się z depresją – i to wszystko ma wpływ także na życie seksualne, dlatego powinniśmy najpierw zadbać o siebie w innych aspektach. Zatroszczyć się o własny świat wewnętrzny.