Nie jesteś samotną wyspą

Nie jesteś samotną wyspą

Fakty nie są dobre ani złe – to, jakie wywołują emocje, zależy jedynie od twoich myśli. Eckhart Tolle, który przez kilka lat zmagał się z głęboką depresją i myślami samobójczymi, po przejściu przemiany swojego stanu świadomości, został nauczycielem duchowym i dzieli się wskazówkami w swoich książkach. Jedną z nich jest Nie jesteś samotną wyspą szybka i przyjemna w czytaniu pozycja, która przyniesie z pewnością nieco ukojenia, spokoju i akceptacji świata.

Tolle radzi, aby nauczyć się uświadamiać sobie swoje myśli i emocje – i być ponad nimi. Myślenie sprawia, że fragment rzeczywistości jawi nam się jako prawdziwy, ważny, przynosi cierpienie – tymczasem sama sytuacja jest przecież neutralna, a cierpimy nie przez nią, a przez własne myśli o niej. Wewnętrzny spokój można osiągnąć tylko wtedy, kiedy zaakceptujemy fakty, nie tworząc do nich dodatkowych historii. Nie ma przecież znaczenia przeszłość i przyszłość – bo istnieją one jedynie w naszej wyobraźni, tymczasem życie to nieustające tu i teraz. Ale rozzuchwalone ego każdego z nas nie potrafi zazwyczaj skupić się właśnie na tym – i szuka gdzieś dalej, raz chce tego, raz tamtego, a czasami nawet samo nie wie, czego chce: ale na pewno nie chce skupić się na teraz.

Nie jesteś samotną wyspą

Niepokój, stres, cierpienie – pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy myślimy o przyszłości lub przeszłości – odwracamy się od teraźniejszości, a to sposób postrzegania świata, który na pewno nie przyniesie nam szczęścia! TU I TERAZ samo w sobie jest dobre, ale ego traktuje chwilę teraźniejszą jako środek do celu (do szczęścia w przyszłości), jako przeszkodę lub wroga… tylko dlatego, że posługuje się czasem psychologicznym – tym, który istnieje tylko w umyśle! Eckhart Tolle stawia każdemu pytanie – jaki ma być twój związek z życiem? Jeśli wybierzesz teraźniejszość – co będzie wiązać się z byciem dobrym człowiekiem, życzliwym, przyjaźnie nastawionym do innych – wówczas twoje życie będzie również przyjazne dla ciebie. Oczywiście zmiana sposobu myślenia nie jest prosta – i właściwie codziennie ego może chcieć wrócić na dawne tory… Będziemy podejmować decyzję o TU I TERAZ każdego dnia, aż dopiero stanie się to czymś naturalnym.

Nie jesteś samotną wyspą

Będzie łatwiej, gdy zapamiętamy, że szczęście nie zależy od sytuacji, formy – a od naszego wnętrza. Żadna sytuacja nie jest stała, a zmiany są nieuchronne. Czerpać radość z życia możemy tylko wtedy, gdy wyzbędziemy się lęku przed utratą aktualnego dobra/przyjemności. Czy da się w ogóle zrezygnować z przywiązania do rzeczy/ludzi? Tolle mówi jednoznacznie – NIE. Ale wystarczy, gdy przestaniemy określać samego siebie wobec otoczenia. Określanie to równocześnie ograniczanie – skupienie się na „ja”, „moje”, „mnie”, „dla mnie”. A czym jest koncepcja posiadania w obliczu śmierci, która czeka każdego z nas? Z tej perspektywy nawet cierpienie staje się mniej bolesne i można je przyjąć. Skupianie się na negatywnym stanie rzeczy i długie przeżywanie jakiegoś nieszczęścia – to wynika z ego. Cierpisz, myślisz negatywnie – ale to dlatego, że w głębi jest coś, co tego CHCE. A czy nie lepiej odnaleźć radość w teraźniejszości?

Nie jesteś samotną wyspą

Czy potrafisz cieszyć się małymi, prostymi rzeczami? Słuchaniem odgłosów deszczu, ćwierkania ptaków? Potrafisz spędzać czas SAM bez poczucia OSAMOTNIENIA? Być bezinteresownie życzliwym i uprzejmym? Pomóc, nie oczekując korzyści dla siebie? – Tylko nie skupiając myśli jedynie na sobie, możesz poczuć spokój ducha, radość z samego BYCIA. Tylko ty jeden jesteś odpowiedzialny za stan swojej świadomości. Tylko od ciebie zależy, czy życie będzie przynosić ci radość – bo nie ma znaczenia, co robisz, a to czy w głębi cię to cieszy. Poczucie bezpieczeństwa możesz uzyskać tylko w SOBIE, tego nie zapewni świat.

I pamiętaj: możesz stracić tylko to, co masz, a nie to, kim jesteś.