Przypomnij sobie, kim jesteś naprawdę – Monika Regiec

Książka Przypomnij sobie kim jesteś naprawdę

To książka dla tych wszystkich, którzy chcą się nauczyć świadomego życia. Im jesteśmy bowiem starsi, tym szybciej płynie czas – tak się przynajmniej nam wydaje. Wszystkie dni mijają w pośpiechu – praca-dom, praca-dom, znowu trzeba rano wstać, znowu do roboty, obiad po pracy i tak dalej. Co z tego wszystkiego masz? Nieważne, czy jesteś w wieku 25 lat, 30 czy 35 – warto zastanowić się nad tym właśnie teraz, żeby jeszcze w porę się ocknąć. Jeżeli będziesz pamiętać, że jedyną pewną rzeczą w życiu jest śmierć – perspektywa zmienia się całkowicie, przestajesz mieć ochotę na tworzenie problemów, przeżywanie konfliktów: bo to wszystko to jest NIC. Całkowicie nieważne. Twój czas, który Ci pozostał, warto wykorzystać lepiej – na DOBRO i MIŁOŚĆ.

I dlatego właśnie sięgnęłam po książkę Moniki Regiec, psychologa holistycznego i autorki bloga BodyClean. W dość obszernej pozycji Przypomnij sobie, kim jesteś naprawdę, autorka wskazuje, jak ważne jest zaangażowanie w tu i teraz, a więc codzienne, świadome wybieranie tego, na czym naprawdę nam zależy.

Wszystko dzieje się po coś

Książka Przypomnij sobie kim jesteś naprawdę

Być może niektórzy uznają tę książkę za psychologiczne pierdololo – ale mając otwarty umysł, możesz zastanowić się, czy tak jest naprawdę, czy może to Ty czujesz opór, który dotyczy Twojego wnętrza, Twoich nierozwiązanych spraw, konfliktów czy blokad – a ta książka nawet nie ma z tym nic wspólnego? Opór to bowiem wskazówka informująca o tym, że masz z czymś trudność. Jeśli jednak uważasz się za inteligentnego posiadacza otwartego umysłu – na pewno się nie zniechęcisz, a spróbujesz z tego wynieść coś dla siebie.

Książka Przypomnij sobie kim jesteś naprawdę

Stwierdzenie, że „wszystko dzieje się po coś” to dla wielu równoznaczne ze zrzuceniem odpowiedzialności na los, jakieś siły wyższe. I z pewnością jest to jeden ze sposobów na radzenie sobie z cierpieniem – gdyż nadzieja na to, że teraz jest tak, aby kiedyś było lepiej, zdecydowanie podnosi na duchu. Autorka wskazuje, że jeżeli wszystko dzieje się zgodnie z najwyższym dobrem, to można działać odważnie, bez strachu, że coś się nie uda. Psychologie mówią bowiem, że zawsze wszystko jest tak, jak ma być – no bo jest. Każde jest jest zawsze lepsze niż przypuszczenie, wspomnienia i marzenia – to bowiem nie istnieje, to nie rzeczywistość. Rzeczywistość to tu i teraz.

Praca ze świadomością

Autorka wychodzi z założenia, że ludzka świadomość to nic innego, jak tylko energia. A więc nie może być ona ograniczona, na przykład ciałem. I to właśnie sprawia, że jesteśmy połączeni z całym światem zewnętrznym, gdyż wszyscy jesteśmy tym samym. W książce popularnonaukowej o wszechświecie jeden autor pisał, że wszyscy jesteśmy gwiazdami – bo budulcem są te same pierwiastki. Nieważne zatem, jak się nazwiesz – jesteś po prostu energią. Monika Regiec wskazuje, że to, co myślimy, będzie manifestować się w świecie zewnętrznym, dlatego warto pracować nad swoją świadomością, aby dookoła siebie móc widzieć dobro i inne wartości. I tu już dochodzi do clue całej książki – że wszystko, czego potrzebujesz, jest w Tobie. A co to oznacza? Że nie musisz szukać szczęścia na zewnątrz, bo tam go nie znajdziesz. Nie znajdziesz też miłości. Chyba że zobaczysz je w sobie i będziesz dzielić się tym z innymi.

Zrozumieć siebie

Książka Przypomnij sobie kim jesteś naprawdę

Aby opisać tę książkę, to, co wyciągnęłam z każdego rozdziału, musiałabym zająć tu naprawdę dużo miejsca. Ale nie chodzi mi o to, aby streścić to, co najważniejsze, choć to wartościowa część recenzji. Ale aby każdy sam sięgnął po tę książkę, gdyż być może pozwoli Ci ona zrozumieć siebie. Swój ból, blokady, problemy w różnych sferach życia. Być może pozwoli zauważyć zakorzenione tam wewnątrz przekonania, nie zawsze dobre – na przykład takie jak poczucie bycia niewystarczająco dobrym. To wszystko brzmi banalnie, ale zupełnie tak nie jest.

Niech poświadczą o tym statystyki – w 2019 roku niemal 12 tysięcy osób popełniło samobójstwo. 6 milionów Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne (w tym uzależnienia, zaburzenia nerwicowe, depresja). A to tylko ci, którzy zgłosili się do poradni. Z pewnością miliony osób unika wizyty u psychologa, próbuje radzić sobie samemu z problemami. Tworzy relacje, związki, w których zupełnie nie jest szczęśliwa. Spędza czas w pracy, której nienawidzi, żyje tak, jak nigdy nie chciała żyć. Najczęstszą przyczyną jest brak poczucia własnej wartości, na skutek relacji z rodzicami w dzieciństwie.

Pozwolić sobie odkryć, że za własne szczęście jesteśmy odpowiedzialni my sami – to już krok. Zobaczyć, że można myśleć inaczej. Że można zmienić swoje życie, jeśli tylko się chce – to już duży krok. Następny to działanie. Powoli, ale do przodu. Przypomnij sobie, kim jesteś naprawdę.

Nie jestem swoim strachliwym i zamartwiającym się umysłem. Nie jestem swoimi myślami ani emocjami, gdyż mogę je zmienić w każdym momencie mojego życia.