Copywriting internetowy

Copywriting internetowy Macieja Dutki to kolejna pozycja, po którą mogłyby sięgnąć osoby zainteresowane pisaniem chwytliwych tekstów reklamowych. Z pewnością zachęci je to, że książkę wydało PWN – wydawnictwo, które samo nazywa siebie źródłem wiarygodnej, rzetelnej wiedzy. Można by więc oczekiwać wysokiego poziomu publikacji… a tu psikus. Książeczka ma raptem 100 stron – wiadomo jednak, że to nie liczba stron świadczy o jakości treści! Najwidoczniej autor skondensował całą swoją wiedzę, przynajmniej nie będzie wodolejstwa! Pozytywne nastawienie rozwieje się jednak wraz z kolejnymi stronami…

Copywriting allegrowy

Copywriting internetowy został wydany w 2010 roku i… to widać. Niby tylko 8 lat różnicy, ale te screeny… Dutko atakuje nas ogromną ilością przykładów – szkoda, że wszystkie oparte są na Allegro. To najczęściej tytuły aukcji lub opisy – ziew… W sumie można było się tego spodziewać, ponieważ Dutko jest przecież szkoleniowcem współpracującym z Allegro. Od początku książka więc wygląda tak, jakby była napisana pod osoby prowadzące sklepy na Allegro, nic więcej. Dutko pokazuje jedynie, jak powinien wyglądać chwytliwy tytuł aukcji, a także w jaki sposób najlepiej wyeksponować atuty oferty.

Dutko radzi

Mimo wszechobecnego, atakującego nas z każdej strony Allegro, czasami da się wyłuskać od Dutki ciekawe wskazówki, ale to nic, o czym nawet początkujący copywriter by jeszcze nie słyszał. Dutko radzi, aby każdy, przed rozpoczęciem pisania, dobrze poznał potrzeby klientów. Znajomość cech i szczególnych preferencji targetu to podstawa, od której zależy, czy tekst reklamowy trafi do odbiorców na tyle, aby zdecydowali się na zakup danego produktu czy usługi. A jak najłatwiej do nich trafić? Zawsze odwołując się do emocji i opierając się na korzyściach, nie jedynie na cechach produktu. Warto pamiętać też o tym, że każdy człowiek ma swoją dominującą modalność sensoryczną. Od nas zależy więc to, czy sformułujemy tekst tak, aby trafił do wzrokowców, słuchowców, kinestetyków albo do… każdego z nich.

FAQ dla copywritera

Ale to nie wszystko – liczy się też odpowiednia architektura informacji. Choć wydawałoby się to oczywiste, niestety nadal łatwo trafić na strony internetowe, w których bloku tekstu nie podzielono nawet na akapity. A w dzisiejszych czasach oczekujemy przecież maksimum przekazu w minimum treści (mój blog chyba się w tę tendencję niestety(?) nie wpisuje…). Zaletą Copywritingu internetowego jest forma, w jakiej przedstawiono wiadomości. To coś jak FAQ, zestaw najczęstszych pytań i odpowiedzi do nich. Wprawdzie dowiemy się od Dutki, jak zbudować skuteczny lead, jak ważne są niebanalne skojarzenia oraz sugestywne konstrukcje lingwistyczne, ale i tak to naprawdę niewiele, i ciągle tylko allegro i allegro. Dutko w kilku słowach porusza jeszcze temat brandingu, crosselingu, jak też podkreśla znaczenie reguły AIDA w przekazie marketingowym. Ale to mało. Na koniec – dwie strony podsumowania (całe sto stron naprawdę zmieściło się na tych dwóch – po co więc cała książka?) i poczucie rozczarowania – aukcji na allegro wystawiać nie będę, więc nie warto było czytać… Może w 2010 roku była to pozycja godna uwagi – dziś to już przeżytek… Do tego braki przecinków przy imiesłowowych równoważnikach zdania:-) No, wydawnictwo PWN – Wy, tak?!:-)

Mam wrażenie, że PWN wydało tę książkę przez przypadek.