Recenzja: 5 lekcji biznesu na 5-lecie PSC – Ola Budzyńska

Książka dla kobiet ambitnych, które chciałyby coś osiągnąć, mają być może już jakiś pomysł na siebie, ale nie wiedzą, jak przystąpić do jego realizacji. Z pomocą przychodzi Ola Budzyńska, znana w przestrzeni(ach Internetu) jako Pani Swojego Czasu – prowadząca firmę właśnie o takiej nazwie. Ola od dłuższego już czasu dzieli się z internautkami swoją wiedzą dotyczącą nie tylko planowania czasu i szeroko pojętego rozwoju osobistego, ale także prowadzenia biznesu – i właśnie tego tematu dotyczy jej e-book zatytułowany 5 lekcji biznesu na 5-lecie PSC.

Lekcje biznesu w e-booku

Pani Swojego Czasu

E-book, liczący 230 stron, został wydany w 2019 roku, jednak przedstawione w nim lekcje biznesu nie prędko się zdezaktualizują. To dlatego, że wiedza tam zawarta dotyczy tematów, z którymi zawsze będzie zmagać się świeża przedsiębiorczyni: budowania zespołu, poszukiwania motywacji i inspiracji, kierowania budżetem. Ale po kolei. E-book został podzielony na pięć rozdziałów. Każdy z nich jest zaś uzupełniony o odpowiednie materiały dodatkowe – linki do zapisów wideo oraz audio, notatki wizualne, a także karty pracy. Dzięki tym ostatnim możemy od razu spróbować wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, zastanawiając się nad tym, jak ten nasz biznes marzeń powinien wyglądać, jaką drogę obrać itd.

Biznes w przystępnej formie

Treść właściwa e-booka przedstawiona jest w bardzo przyjemnej formie – design książki jest miły dla oka, a wykorzystane zdjęcia i grafiki sprawiają, że odczuwamy estetyczną przyjemność podczas czytania. Czyta się więc prędko – także dlatego, że autorka stosuje słownictwo potoczne (co nie powinno dziwić, ponieważ e-book to zapis z rozmów prowadzonych live). Po pięciu latach na rynku Ola Budzyńska dzieli się wskazówkami odnośnie do tego, jak zacząć własny biznes – ale mówi nie tylko o tym, jakie cechy charakteru przydają się we własnej działalności, ale także o tym, jakie trudności mogą na nas czyhać. Choć wygląda to na zniechęcanie, tak naprawdę pozwala lepiej przygotować się na to, co nas może czekać. Autorka niczego nie ukrywa – otwarcie mówi m.in. o finansach, o tym, jakie zyski ma jej firma.

Biznes a flow

Pani Swojego Czasu

Drugi rozdział może zdziwić te osoby, które oczekiwały recepty w postaci narzędzi i metod na uzyskanie motywacji do działania. Ta część książki nie zawiera bowiem przepisu na sukces, nie jest coachingowa, a całkowicie życiowa. Autorka dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat rozwoju osobistego, planowania oraz flow (chociaż tu się nie zgadzam z ujęciem tego terminu, według mnie samodyscyplina i rutyna nie wykluczają flow, a właściwie to z nich może to flow powstać. „Zmuszeniem się” jest zwykle tylko ten początkowy moment, kiedy serio trzeba usiąść i zacząć – a potem właśnie często pojawia się to flow). Ola Budzyńska wspomina też o budowaniu społeczności, mastermindach, a także poleca książki biznesowe, które warto przeczytać. Jest to więc rozdział dość luźny, ale to nie znaczy, że niewartościowy.

Zespół, marketing i błędy w biznesie

Pani Swojego Czasu

Kolejna część książki zainteresuje świeże przedsiębiorczynie, które stoją właśnie przed zadaniem budowania zespołu. Autorka opiera się tu na własnych doświadczeniach i opowiada, jak powstawał #gangPSC. Temat uzupełniają linki do podcastów oraz odpowiednich artykułów na blogu. O samym blogowaniu mówi zresztą kolejny rozdział, poświęcony sprzedaży, promocji, reklamie i marketingowi. W ostatniej zaś części Ola Budzyńska przedstawia błędy, których nie warto popełniać – jest ich aż 16 i są to często kwestie, które zostały już poruszone w poprzednich rozdziałach, dlatego ta część stanowi w pewnym sensie podsumowanie całości. I ja już podsumuję – książkę warto przeczytać, gdyż jest naprawdę przystępnie napisana. Linki do wideo i audio pozwolą każdemu wybrać ulubioną formę „czytania”. Młode przedsiębiorczynie z pewnością wiele kwestii ułożą sobie w głowie dzięki tym pięciu lekcjom biznesu i być może uzbrojone w odwagę, przygotowane na możliwe trudności rozpoczną kolejny ekscytujący etap w swoim życiu, jakim będzie prowadzenie własnego biznesu.

We wpisie wykorzystano fragmenty grafik z e-booka PSC.

E-book dostępny jest za darmo na stronie PSC – tutaj.