Recenzja: Przestań się zamartwiać – Joanna Godecka

Przestań się zamartwiać

Przy tej książce przyszło olśnienie. Takie, że nudna (i znudzona) już jestem. Krążę wciąż wokół tej samej tematyki i liczę, że nagle w kolejnej książce będzie coś ZASKAKUJĄCEGO. Coś, o czym jeszcze nigdzie nie było! Coś, co mnie zadziwi i zachwyci! Ale nic z tego. Kolejna książka o tym samym = to samo tylko przekazane innymi słowami. W sumie dobra metoda na utrwalanie wiedzy, hm… Oczywiście to nie znaczy jeszcze, że dana książka jest zła… Nawet przyjemna – bo napisana prostym językiem, bez naukowego żargonu, przemawiająca wprost do niedoświadczonego czytelnika. Przestań się zamartwiać Joanny Godeckiej czyta się więc naprawdę szybko.

Poznaj swoje wzorce

Przestań się zamartwiać

Autorka wychodzi z założenia, że głównym powodem zamartwiania się jest brak poczucia bezpieczeństwa. Ten wynika oczywiście z wzorców i schematów z dzieciństwa. Proponuje czytelnikowi zajrzenie w głąb siebie, aby odnaleźć własny wzorzec – do tego służą przygotowane przez autorkę ćwiczenia, które dokładnie opisuje. To niewątpliwy plus książki Przestań się zamartwiać. Dzięki takim zadaniom każdy może poznać swoje ograniczające przekonania. Wiedza o nich jest przecież niezbędna do zbudowania poczucia bezpieczeństwa.

10 technik, aby przestać się zamartwiać

Przestań się zamartwiać

Dowiemy się, jak ważne jest konfrontowanie się z lękiem, a także jakie strategie budowania poczucia bezpieczeństwa mogą przynieść sukces. Wiele miejsca autorka poświęca również emocjom – nauce nazywania własnych odczuć i uczuć. Brzmi to banalnie, ale o dziwo dużo osób ma z tym problem. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie symptomy fizyczne są połączone z daną emocją). Tutaj również pojawiają się odpowiednie ćwiczenia, które mają na celu zaangażowanie całego ciała, aby poznać jego reakcje. Godecka prezentuje 10 technik na to, jak szybko przerwać stan zamartwiania się. Wśród nich wymienić można chociażby technikę progresywnej relaksacji mięśni metodą Jacobsona.

Jak się zamartwiasz?

Przestań się zamartwiać

Poznamy też rodzaje zamartwiania się – uogólniony stan lękowy, fobia społeczna, fobia, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół lęku napadowego, zespół stresu pourazowego. Autorka pokrótce opisuje każdy ze stanów, natomiast ja mogę już powiedzieć, że w recenzji jednej z książek, jakie się tu pojawią, temat ten zostanie poruszony o wiele szerzej;-)… Joanna Godecka zamiast tego przedstawia przykłady nadmiernej potrzeby akceptacji, relacji opartych na współuzależnieniu, omawia temat porównywania się z innymi i niebezpiecznego dążenia do bycia ideałem.

Poradzisz sobie

Zmartwienia

To książka dla osób, które borykają się z poczuciem winy i wstydem, których przyczyn sobie nie uświadamiają. Dla tych czytelników, którzy zmagają się z nadmierną potrzebą akceptacji, zbyt dużą potrzebą kontroli oraz z perfekcjonizmem. Dzięki autorce – terapeutce z dużym doświadczeniem – dowiedzą się, jak poradzić sobie ze zmartwieniami i ze stresem, jak dostrzec, że mają prawo decydować zgodnie z tym, co się myśli, że nie muszą tłumaczyć się z własnych decyzji, a przede wszystkim, że nie muszą oceniać siebie tak surowo. Zmiana myślenia nie jest prosta – wymaga wiele wysiłku i zaangażowania, jednak warto: nowe strategie mogą sprawić, że w końcu poczujemy się bezpiecznie i spokojnie.

To, kim jesteś, nie zależy od oceny innych.