Psychologia (nie)codzienna – Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlańska

Psychologia (nie)codzienna

W pierwszym momencie po otworzeniu książki Psychologia (nie)codzienna trochę się wystraszyłam. Na stronie redakcyjnej znalazły się nazwiska recenzentów, co oznacza, że jest to publikacja naukowa, a tych mam dosyć;-), gdyż czytam je na co dzień w pracy i w czasie wolnym preferuję coś lżejszego. Na szczęście spis treści od razu rozwiał moje wątpliwości. Już po samych tytułach rozdziałów mogłam stwierdzić, że jest to pozycja „dla ludzi”. Autorki – Marta Stasiła-Sieradzka oraz Aneta Sokół-Siedlińska postanowiły przybliżyć czytelnikowi, który wcześniej miał mało wspólnego z psychologią, co ciekawsze zagadnienia z tej dziedziny. Ujęły je w 21 rozdziałów.

O pięknie i inne ciekawostki

Psychologia (nie)codzienna

Książka porusza kluczowe dla codziennego życia kwestie – takie jak miłość, małżeństwo, szczęście, pieniądze, dzieci… a wszystko oczywiście z psychologicznego punktu widzenia. Zastanawiasz się, czym jest piękno – dlaczego niektórzy ludzie podobają się wszystkim, a inni tylko niektórym? Czym kierujemy się przy wyborze partnera życiowego? O tym opowiadają Stasiła-Sieradzka i Sokół-Siedlańska, okraszając treść ciekawostkami – obyczajami związanymi z pięknem w różnych częściach świata. Pozwala to na moment przenieść się do X-wiecznych Chin czy do Afryki lub Azji. Autorki przybliżają też podstawowe efekty psychologiczne – takie jak chociażby efekt halo. Dowiemy się też, czym jest egocentryzm poznawczy i atrybucyjny oraz poznamy… przepis na miłość.

Mity i cebulowa teoria

Psychologia (nie)codzienna

Psychologia (nie)codzienna konfrontuje się z mitami na temat małżeństwa. Przybliża też problem zdrad, ale nie tylko o relacjach damsko-męskich jest ta książka. W piątym rozdziale skupiamy się już na jednostce – zastanawiając się, skąd się bierze dobre życie. Jakie czynniki są kluczowe dla rozwoju? Jak odnaleźć talenty (swoje lub dziecka)? Jak odnaleźć szczęście? Choć nie ma na to jednej recepty, poznamy między innymi cebulową teorię szczęścia Jana Czapińskiego. Przeanalizujemy, czym jest dobrostan relatywny, a czym satysfakcje cząstkowe – i czy pieniądze faktycznie mają duży wpływ na szczęście.

Współczesne problemy

Przyjrzymy się współczesnym problemom. To między innymi odraczanie wyfrunięcia z gniazda przez dorosłe już dzieci, pogoń za wspomnianym już szczęściem i wpadanie w hedonistyczny młyn, przeniesienie życia do świata wirtualnego czy kwestie tożsamości i seksualności, kobiecości i męskości. A na końcu każdego rozdziału czeka na nas szereg ciekawostek związanych z daną tematyką. I to właśnie jest zdecydowana zaleta, wyróżniająca tę książkę spośród innych.

To książka o podstawowej psychologii, poruszająca w większości tematy znane – takie jak style przywiązania, kwestia konformizmu, bycia sobą w tłumie, samooceny. Napisana jest przyjemnym językiem, dzięki czemu doskonale trafi do każdego, kto dopiero zaczyna interesować się psychologicznymi aspektami relacji międzyludzkich, jak też rozwojem osobistym.