Książka Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu – Sophie Mort

Kolejna książka z tych, które powinnam już przestać czytać, bo ich treść właściwie jest dla mnie powtórzeniem tego, co wiem z innych książek. Wciąż jednak brodzę w tej samej tematyce, bo coś mnie ewidentnie do niej ciągnie. I obiecuję sobie, że teraz to już na pewno zacznę czytać coś innego. Że historia, że fizyka, że literatura popularnonaukowa, że biologia i anatomia, wszechświat, natura, zdrowie. I bach, znowu psychologia. Wybór był podyktowany tym, co podsunął mi Instagram. Śledzę różne profile, na których wspomina się o książkach psychologicznych. I tak też moim oczom ukazała się książka Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu autorstwa Sophie Mort. Cytaty z tej pozycji dodawane przez kogoś na Instagramie tak do mnie mówiły, że aż postanowiłam przeczytać całą książkę, zapominając, że przecież to wszystko ze środka już wiem, tylko nie umiem tego zastosować;-).

Wszystkiemu winne wychowanie

książka Czułość

Autorka wychodzi z założenia, że to wychowanie w dużej mierze wpływa na to, jacy będziemy jako dorośli. Choć rodzice i nauczyciele chcą dla nas jak najlepiej – uczą nas zrozumienia różnych rzeczy, ale nie uczą rozumienia siebie samych. Młody człowiek często nie wie, kim właściwie jest, nie wie, co zrobić z odczuwanymi emocjami, wśród których bywa też lęk. Jak radzić sobie z trudnościami?  Jak być sobą, nie przejmując się opinią innych? Tego wiele osób nigdy się nie nauczy. Niektórzy – ci szczęściarze – dopiero w dorosłym życiu. Jeśli tylko pomoże im w tym Sophie Mort. Autorka na podstawie tematów poruszanych na sesjach terapeutycznych z pacjentami postanowiła stworzyć właśnie ten poradnik pozytywnego egozimu.

Problemy, problemy, problemy

książka Czułość

Książka Czułość… to trzy spójne ze sobą części. Pierwsza to w zasadzie retrospekcja, którą każdy czytelnik musi przeprowadzić samodzielnie. Autorka naprowadza nas na to, skąd mogły się wziąć nasze problemy. Skąd jest to cierpienie, które czujemy i z którym nie wiemy, jak sobie poradzić? Oczywiście sprawa dotyczy negatywnych przekonań o sobie. Te wpajane przez lata – przez dzieciństwo i wczesną młodość – nie chcą nas prędko opuścić. I stąd wielu dorosłych w pewnym momencie odczuwa konieczność pójścia na terapię, która ma im pomóc zrozumieć siebie. Autorka wspomina  o stylach przywiązania. Wskazuje, że niemal 50% społeczeństwa charakteryzuje się pozabezpiecznym wchodzeniem w relacje (w tym 23% to styl unikający, zaś 20% styl lękowy, a istnieje także ich mieszanka). Wiele osób, czytając ich opisy zaprezentowane przez autorkę, można zobaczyć w nich swoje zachowania i reakcje (ja zobaczyłam).

Samopoznanie i ruszenie z miejsca

Identyfikacji tych zachowań i schematów uczy druga część książki zatytułowana Dlaczego nie możesz ruszyć z miejsca. Ten rozdział nauczy czytelników zauważać, w jakie błędne koła wchodzą oraz jakie złe nawyki pielęgnują. I zrozumieć, że to właśnie schematy są przyczyną, która powstrzymuje życiowe zmiany. Pozbycie się tych schematów nie jest jednak proste. I temu została poświęcona cała trzecia część książki, zawierająca sprawdzony zestaw technik, które pomogą wyjść z cierpienia.

Autorka publikuje też rozbudowany zestaw pytań, które mają służyć do samopoznania – do zrozumienia siebie i tego, skąd się wzięły obecne problemy, obecny sposób postępowania itd. Pytania dotyczą rodziców, rodzeństwa, szkoły i rówieśników, seksualności, dorosłości, przyjaźni. Zamiast je omijać, poświęć trochę czasu i szczerze na nie odpowiedz (najlepiej w zeszycie, gdyż pisanie pozwala uporządkować myśli i nierzadko może sprawić, że wszystko, co ważne, wypłynie na wierzch).

książka Czułość

Książka Czułość… zwraca też uwagę Czytelników na to, że współczesny świat niesie ze sobą nowe wyzwania, z którymi ludzie, zwłaszcza młodzi, sobie nie radzą. W mediach codziennie widzą wzór atrakcyjnego, a więc wartościowego człowieka – gloryfikuje się szczupłe kobiece sylwetki i muskularne męskie ciała. Jeśli odbiegasz od kanonu, z którym się porównujesz, możesz czuć się źle. I tutaj Sophie Mort ma parę rad – co zrobić, aby chronić się przed negatywnymi skutkami reklam.

Książka Czułość… jest przyjemna i jeśli będzie to pierwsza pozycja opisująca tematy związane z psychicznym cierpieniem, z problemami w dorosłym życiu wynikającymi z dzieciństwa, z tematem wewnętrznego dziecka i wewnętrznego krytyka – wówczas warto ją przeczytać. Jeśli zaś już czytałaś coś z tego zakresu – to będzie jedynie powtórka.

Idealna powierzchowność nie oznacza idealnego życia. Jesteśmy tak zafiksowani na tym, co zewnętrzne, że często przeoczamy to, co dzieje się pod powierzchnią