Świat według pszczół – Sarah Hambro

Pyszny miodek wielokwiatowy, akacjowy, lipowy… idealny zamiast cukru do wszystkiego – do herbaty, do ciasta, do owsianki… ale na takie dwa półkilogramowe słoiczki potrzeba nektaru z 4 MILIONÓW kwiatów! Tak pracują nasze pszczółki, a temat przybliża nam Sarah Hambro w swojej książce Świat według pszczół. Spośród 20 tysięcy gatunków autorka wybrała Apis mellifera – czyli naszą poczciwą pszczołę miodną, znaną od setek lat. Poznamy ją bliżej – dowiemy się, ile kilometrów może pokonać w poszukiwaniu kwiatów kwitnących i ile miligramów nektaru przenosi na jeden raz (ile to roboty „zrobić” 1 kg miodu!), jak długo przeciętnie żyje robotnica i ile jaj na minutę składa królowa.

Co w ulu piszczy

Świat według pszczół

Na moment wejdziemy do ula i dołączymy do pszczół wibrujących skrzydłami w celu uregulowania temperatury. Sprawdzimy, czy na zimę zostało 20 kilogramów miodu, bo dopiero tyle pozwoli przetrwać tę najcięższą porę roku. I zaczniemy odliczać do wiosny wraz z tą przytuloną do siebie gromadą, która czeka aż temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 10 stopni. W gnieździe zaś – zobaczymy sześciokątne komórki woskowe i odgadniemy (matematyczną) tajemnicę tego kształtu.

W poszukiwaniu nektaru

Świat według pszczół

A potem wyruszymy w trasę. Świat według pszczół to opowieść pełna ciekawostek. Sarah Hombro powie nam, dlaczego pszczoły zawsze widzą słońce – mimo zachmurzonego nieba. To właśnie sprawia, że zawsze wiedzą, w którą stronę lecieć, aby zapełnić kosz pyłkowy na tylnej nodze i pozapylać rośliny po drodze. A my cieszymy się potem pięknymi, dorodnymi owocami. Oczyma wyobraźni zobaczymy taniec pszczół – które w konkretnych ruchach ciała pokazują koleżankom, gdzie znajduje się okolica bogata w nektar. Potem razem tam polecą.

W końcu mamy miodek

książki o pszczołach

Gdy już ten nektar z 4 milionów kwiatów znajdzie się w ulu – uda się wyprodukować kilogram miodu. Miodu, który od dawien dawna był nie tylko podstawowym środkiem słodzącym, ale i konserwującym, a nawet – środkiem leczniczym. Madhu, methu, mead, mjød, miód. Miodek. Dzięki Sarah Hambro dowiemy się, jaki miód najłatwiej się krystalizuje, który zawsze jest płynny, a który twardy. Zobaczymy, od czego zależy kolor miodu – a nawet skąd pochodzi najstarsza znana receptura na lek z miodem; dlaczego miód nadaje się do zwalczania bakterii i wspomagania procesu gojenia. Po przeczytaniu tych ciekawostek z pewnością wielu uzna, że miód jest wręcz magiczny, i nabierze chęci, aby kupić kolejny słoiczek.

Pszczoły, banany i kokaina

książka o pszczołach

Być może zaciekawi Was też eksperyment z podaniem pszczołom kokainy (tak, przeprowadził go australijski badacz Andrew Barron). Lub z chęcią dowiecie się, dlaczego w pobliżu ula nie powinno się jeść bananów, w czym kąpie się larwa-księżniczka oraz dlaczego rój pszczół w całości może być uznawany za ssaka. Czy pszczoła może nauczyć się kopać piłeczkę, aby zdobyć pożywienie? Może rozpoznawać kolory pojemników i wybierać właściwy? Czy rozpoznaje podobieństwa i różnice? Posiada pamięć? Świat według pszczół to książka pełna ciekawostek o naszych pszczołach miodnych.

Pamiętajcie, że jeśli zapylacze wyginą, będziemy mogli zapomnieć o smaku: pomidorów, ogórków, jabłek, jagód, malin, bananów, mango, melonów, grejpfrutów, migdałów. Już nie zapłaczemy nad cebulą i nie wykrzywimy się po posmakowaniu cytryny. Nie będzie pomarańczy na święta, a do smażenia kotleta zabraknie oleju słonecznikowego i rzepakowego. Tyle właśnie zależy od pszczół. Więc jeśli możesz – adoptuj pszczołę.