Książka dla ciekawych świata… natury. Tyle uwagi dziś poświęcamy polityce, ekonomii, konsumpcjonizmowi, w ogóle człowiekowi, że zapominamy o tym, co nam towarzyszyło przez wieki – natura, inne gatunki zwierząt. Ten temat przybliża Noah Strycker, skupiając się na… ptakach. Jego książka Rzecz o ptakach pojawiła się na polskim rynku za sprawą wydawnictwa Muza w 2017 roku. Z okładki możemy dowiedzieć się, że ptaki powiedzą nam wiele o nas samych. Czy tak jest?
Autor zaczyna od wątku, który z pewnością wielu osobom się spodoba… od snu. Bo któż z nas nie lubi spać?:) Wstawanie do pracy dla wielu jest męką, a weekendowa możliwość wyspania się czyni każdą sobotę i niedzielę jeszcze przyjemniejszymi, niż są;). Rzecz o ptakach powie Ci, czy możliwe jest spanie podczas lotu, czy jedynie nietoperze śpią z głowami w dół, a także w jaki sposób kolibry oszczędzają energię po zmroku. Nawyki senne ptaków są przeróżne – poznamy wiele z nich. W tej sferze nie ma podobieństw między ptakami a ludźmi – ptaki nie mogą pozwolić sobie na to, aby spać jak zabite, bo mogłyby szybko zostać zjedzone przez drapieżnika. Ale w innych sferach liczba podobieństw jest znacząca – to między innymi sfery takie jak rytm dobowy, reprodukcja, migracja, komunikacja, nawigacja, a nawet… inteligencja.
Pierwszy rozdział poświęcony został gołębiom – to ptaki, które w miejskich aglomeracjach uważane są za szkodniki, takie jak szczury, tymczasem warto zwrócić uwagę na ich niesamowitą zdolność… nawigacji. Potrafią przebyć setki kilometrów, aby wrócić do „gniazda” (gołębnika). W jaki sposób nawigują? Czy chodzi o wizualne punkty orientacyjne, położenie Słońca i gwiazd, czy może o zapach? Czy wykorzystują echolokację jak nietoperze, a może pole magnetyczne Ziemi? Jak działa wewnętrzny kompas gołębi? O tym gatunku, udomowionym co najmniej 5000 lat temu, we wciągający sposób opowiada Noah Strycker na kolejnych stronach książki.
W jaki sposób tworzą się klucze ptaków i jak to się dzieje, że mimo odległości kilku centymetrów między poszczególnymi osobnikami i mimo prędkości około 50 km na godzinę nie zderzają się one ze sobą, a za to zgrabnie zmieniają kierunek? Co z padlinożercami? Czy naprawdę za pomocą węchu wyczuwają jedzonko? Dlaczego sowy śnieżne udają się na inny kontynent co kilka lat? Jak w świecie radzą sobie najmniejsze ptaki na Ziemi – kolibry? Taki ptaszek waży nieco ponad 1,5 grama! A potrafi przelecieć na przykład 800 kilometrów… w 20 godzin! Czy taki ekstremalny tryb życia wpływa na ich długość egzystencji? Ile uderzeń na minutę w locie wykonuje serce kolibra? Nie zabrakło kilku słów o nielotach – pociesznych pingwinkach. Dlaczego nie boją się one ludzi, mimo że są dzikimi zwierzętami? Czy to możliwe, aby pingwiny, które żywią się rybami, bały się wody?
Czy ptaki potrafią… tańczyć? Czują muzykę? A co z ich pamięcią? Potrafią zapamiętywać dane? W jakiej ilości? I w końcu przechodzimy do… uczuć i emocji. Czy ptaki kochają? Są poli- czy monogamiczne? Czy wśród nich występuje altruizm? Posiadają samoświadomość? Potrafią być wdzięczne? Na te wszystkie pytania szczegółowo odpowiada Strycker, nie pozostawiając żadnych niedomówień. Rzecz o ptakach to książka, którą niezwykle przyjemnie się czyta. Pełna ciekawostek, faktów, które sprawią, że spojrzymy na ptaki… z serdecznością. Warto przeczytać!