Recenzja: Rzecz o ptakach – Noah Strycker

Rzecz o ptakach

Książka dla ciekawych świata… natury. Tyle uwagi dziś poświęcamy polityce, ekonomii, konsumpcjonizmowi, w ogóle człowiekowi, że zapominamy o tym, co nam towarzyszyło przez wieki – natura, inne gatunki zwierząt. Ten temat przybliża Noah Strycker, skupiając się na… ptakach. Jego książka Rzecz o ptakach pojawiła się na polskim rynku za sprawą wydawnictwa Muza w 2017 roku. Z okładki możemy dowiedzieć się, że ptaki powiedzą nam wiele o nas samych. Czy tak jest?

Rzecz o ptakach

Autor zaczyna od wątku, który z pewnością wielu osobom się spodoba… od snu. Bo któż z nas nie lubi spać?:) Wstawanie do pracy dla wielu jest męką, a weekendowa możliwość wyspania się czyni każdą sobotę i niedzielę jeszcze przyjemniejszymi, niż są;). Rzecz o ptakach powie Ci, czy możliwe jest spanie podczas lotu, czy jedynie nietoperze śpią z głowami w dół, a także w jaki sposób kolibry oszczędzają energię po zmroku. Nawyki senne ptaków są przeróżne – poznamy wiele z nich. W tej sferze nie ma podobieństw między ptakami a ludźmi – ptaki nie mogą pozwolić sobie na to, aby spać jak zabite, bo mogłyby szybko zostać zjedzone przez drapieżnika. Ale w innych sferach liczba podobieństw jest znacząca – to między innymi sfery takie jak rytm dobowy, reprodukcja, migracja, komunikacja, nawigacja, a nawet… inteligencja.

Rzecz o ptakach

Pierwszy rozdział poświęcony został gołębiom – to ptaki, które w miejskich aglomeracjach uważane są za szkodniki, takie jak szczury, tymczasem warto zwrócić uwagę na ich niesamowitą zdolność… nawigacji. Potrafią przebyć setki kilometrów, aby wrócić do „gniazda” (gołębnika). W jaki sposób nawigują? Czy chodzi o wizualne punkty orientacyjne, położenie Słońca i gwiazd, czy może o zapach? Czy wykorzystują echolokację jak nietoperze, a może pole magnetyczne Ziemi? Jak działa wewnętrzny kompas gołębi? O tym gatunku, udomowionym co najmniej 5000 lat temu, we wciągający sposób opowiada Noah Strycker na kolejnych stronach książki.

Rzecz o ptakach

W jaki sposób tworzą się klucze ptaków i jak to się dzieje, że mimo odległości kilku centymetrów między poszczególnymi osobnikami i mimo prędkości około 50 km na godzinę nie zderzają się one ze sobą, a za to zgrabnie zmieniają kierunek? Co z padlinożercami? Czy naprawdę za pomocą węchu wyczuwają jedzonko? Dlaczego sowy śnieżne udają się na inny kontynent co kilka lat? Jak w świecie radzą sobie najmniejsze ptaki na Ziemi – kolibry? Taki ptaszek waży nieco ponad 1,5 grama! A potrafi przelecieć na przykład 800 kilometrów… w 20 godzin! Czy taki ekstremalny tryb życia wpływa na ich długość egzystencji? Ile uderzeń na minutę w locie wykonuje serce kolibra? Nie zabrakło kilku słów o nielotach – pociesznych pingwinkach. Dlaczego nie boją się one ludzi, mimo że są dzikimi zwierzętami? Czy to możliwe, aby pingwiny, które żywią się rybami, bały się wody?

Rzecz o ptakach

Czy ptaki potrafią… tańczyć? Czują muzykę? A co z ich pamięcią? Potrafią zapamiętywać dane? W jakiej ilości? I w końcu przechodzimy do… uczuć i emocji. Czy ptaki kochają? Są poli- czy monogamiczne? Czy wśród nich występuje altruizm? Posiadają samoświadomość? Potrafią być wdzięczne? Na te wszystkie pytania szczegółowo odpowiada Strycker, nie pozostawiając żadnych niedomówień. Rzecz o ptakach to książka, którą niezwykle przyjemnie się czyta. Pełna ciekawostek, faktów, które sprawią, że spojrzymy na ptaki… z serdecznością. Warto przeczytać!