Osobowość na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy?

Osobowość na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy?No to dzisiaj niedziela. Kto szykuje na obiad pyszny rosół i klasycznego schabowego? Być może nie ci, którzy dzień wcześniej przeczytali Osobowość na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy? autorstwa Barbary J. King. To chwila na spojrzenie na kotlet z innej perspektywy. Na brutalne odarcie go z panierki. Już po samym tytule możemy spodziewać się, że zwierzęta zostaną potraktowane tu po ludzku (w końcu użyto zaimka kim? a nie automatycznie narzucającego się czym?). Dzięki autorce dowiemy się, jak żyją i czują krowy, kury, kozy, świnie, jak też szympansy, ryby, ośmiornice oraz owady i pajęczaki. W końcu możliwość odczuwania bólu, przyjemności, jak i posiadanie charakteru to nie właściwości przynależne jedynie człowiekowi. Nawet jeśli nie zamierzasz przechodzić na wegetarianizm (jak ja), przeczytaj, chociażby po to, aby nieco pogłębić swoją wrażliwość. Ta książka to dobry sposób na to, aby uświadomić sobie, że dana nam przez ewolucję świadomość to jeszcze nie powód do tego, by uważać się za najlepszych.

osobowość na talerzu

W Osobowości na talerzu nie leje się jednak krew, nie widzimy rzeźni, nie ma za wiele brutalności – ale autorka przemawia do naszej wrażliwej części duszy, do umiejętności odczuwania empatii i współczucia wobec tych, którzy przecież też często to potrafią – jak właśnie wiele gatunków zwierząt. To nie jest książka szokująca, ale – właśnie dzięki temu wyważeniu – być może lepiej skłoni do refleksji. Oparta na badaniach naukowych (często też samodzielnie prowadzonych przez autorkę) Osobowość… to dobry sposób na to, aby poznać zwierzęta od środka – niestety poprzez poświęcenie uwagi aż ośmiu gatunkom (podczas gdy cała książka ma raptem 276 stron), żaden z rozdziałów nie został potraktowany dogłębnie, można mieć wrażenie, że tylko ślizgamy się po temacie, a chcielibyśmy dowiedzieć się więcej. Na szczęście autorka odwołuje się do literatury, polecając inne pozycje, które szerzej omawiają dane zagadnienie.

osobowość na talerzu

Dzięki Osobowości… dowiesz się między innymi, ile kawałków owadów przypada na wyprodukowanie 100 g masła orzechowego lub czekolady… (pod tym względem wszyscy jesteśmy owadożercami!). Poznasz budowę mózgu ośmiornicy, sposób myślenia ryb, jak i zachowanie kur, które niesamowicie troszczą się o swoje młode (dlatego mam traumę z dzieciństwa, kiedy kura wskoczyła mi na ramię, bo złapałam w ręce jej pisklaka;)). Autorka wspomina też o ciekawych potrawach – jak prosciutto z mózgu świń, ale raczej wątpię, czy skorzystasz z takiej kuchni;).

Chcesz przekonać kogoś do przejścia na wegetarianizm/weganizm i zastanawiasz się, czy ta książka w tym pomoże? Wprawdzie pomiędzy jednym gryzem burgera (z dodatkowym plastrem grillowanego boczku) a drugim na moment zamarłam, przypominając sobie tę książkę i uświadamiając sobie, że ten bekon i wołowina były wcześniej świnką i krówką – były to sekundy ciszy. Ale burgera dokończyłam.