Burza w szklance wody. Fizyka w życiu codziennym

Burza w szklance wodyDlaczego chleb niemal zawsze spada na stronę posmarowaną masłem, a niektóre ziarenka popcornu nie strzelają, mimo że znajdują się w tych samych warunkach co te, które dały nam salwę armatnią? Czy wieloryby widzą świat w identycznych kolorach co my? Co się stanie, gdy wrzucimy rodzynki do gazowanego napoju? To pytania, które mogłoby zadać każde dziecko – a niejeden rodzic nie potrafiłby na nie odpowiedzieć, mimo że dotyczą świata, który nas otacza! Na szczęście odpowiedź na te ciekawostki w przystępny sposób podaje Helen Czerski – fizyk z University College London. Książkę „Burza w szklance wody. Fizyka w życiu codziennym” powinien obowiązkowo przeczytać każdy dorosły, który zachował ciekawość świata bliską dzieciom! I każdy nastolatek, który na lekcjach fizyki strasznie się nudził i pamięta z niej jedynie wzór na obliczenie przyspieszenia. Dzięki „Burzy w szklance wody” poznamy i ZROZUMIEMY te zjawiska, które do tej pory wydawały się tajemnicze!

W jakim tempie chlupocze kawa w kubku?

Dowiesz się, dlaczego stopy kaczki nie zamarzają mimo że ta cały czas chodzi po lodzie lub pływa w okropnie zimnej wodzie. Przestaniesz się dziwić temu, że keczup najpierw nie chce lecieć, a potem wylatuje bardzo gwałtownie z butelki i co keczup ma wspólnego ze ślimakiem! Zrozumiesz, jak możesz uniknąć rozlewania się herbaty z pełnego kubka podczas przenoszenia go w inne miejsce i z pewnością dostosujesz tempo chodzenia do częstości własnej chlupotania typowego kubka!

Nanodiamenty w palącej się świeczce

Ile razy na sekundę macha pszczoła? Ile nanodiamentów pojawia się w płomieniu świecy w tym samym czasie? Czy skonstruowanie poczty rakietowej mogłoby przynieść sukces? W jaki sposób budynek o wysokości 509 metrów został zabezpieczony przed trzęsieniami ziemi? Jak działają telefony komórkowe i dlaczego zawsze dodzwaniamy się pod ten numer, na którym nam zależy? „Burza w szklance wody” to książka, z której dowiesz się jeszcze więcej! Grawitacja, częstość własna, elektromagnetyzm, lepkość i napięcie powierzchniowe, i wiele, wiele innych. O tym wszystkim w przystępny sposób opowiada Helen Czerski, fizyczka z polskimi korzeniami. Książka jest pełna anegdot (w tym wspomnienie z wizyty autorki w Polsce) – Czerski dzieli się z nami wspomnieniami o budowie trebusza do miotania kaloszami czy o przeprowadzaniu pomiarów bąbli na środku oceanu, wykorzystując gigantyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Przeprowadź doświadczenia

Przyjemna książka wyjaśniająca skomplikowane procesy fizyczne za pomocą prostych, codziennych zdarzeń, na które najczęściej nawet nie zwracamy uwagi. Nie trzeba czytać skomplikowanych rozpraw doktorskich, aby zdobyć wiedzę o tym, jak działa świat. Helen Czerski odnosi się do otaczającej nas rzeczywistości – i jest to najprostszy sposób, aby zrozumieć działanie dużych zjawisk. W książce pojawiają się też propozycje prostych doświadczeń, które każdy z nas może przeprowadzić samodzielnie. Na przykład – co się stanie, gdy wrzucisz zapalony kawałek papieru do butelki, a następnie położysz na końcu szyjki jajko?

Książka dla osób ciekawych świata!